| DacicusRex a întrebat:

As putea sa lucrez in Germania/Lichtenstein/Elvetia/Austria neștiind foarte bine germană, dar in schimb fiind as la engleza?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pe neamț nu-l interesează dacă ești multilingv, după ce va știi că nu ești doar un turist, ci un locuitor al țării lui nu-ți va vorbi nici un cuvânt în engleză, chiar dacă o știu foarte bine. Tu ești în țara lui și ești obligat să-i vorbești în germană. Cu asta ai mai multe șanse de ați găsi un job bun. Până să-ți faci avânt la plecat prin țări străine, este bine pentru cunoștințele tale să înveți limba cu profesor din România. Germania îți dă la nas și cursuri de germană la VHS cu sau fără bani (gratuit: îți sunt plătite de asociația socială JobCenter).

| H321G4U5 a răspuns:

Da.Te vei putea intelege prin limba Engleza cu ei

| NumeUtilizatorUtilizator2019 a răspuns:

Depinde in ce orase. Daca este o optiune, se duce foarte bine in Dubai, si se vorbeste si engleza.

| Elena_Anamaria_1997 a răspuns:

Normal că poți să te duci vorbind Engleză, doar este limbă internațională.

| DacicusRex explică (pentru Elena_Anamaria_1997):

Păi si daca vreau sa fiu medic si pacientul stie doar germană?
Sau toți cei din țările germane stiu si engleza?

| MihaelaDart a răspuns (pentru DacicusRex):

Dacă vrei să fi medic trebuie din start sa le cunoști limba perfect. Locuiesc în Germania și engleza foarte rar o folosesc, doar când eu, că pacient merg la medici comunic in engleză, deși mi se răspunde cam 70-80% în germană. O fi engleza internațională, dar neamțului nu-i prea place sa îi vorbești într-o limbă diferită de a lui in țara sa. Sunt oameni mai ciudaței in privința limbii. Te împinge din prima zi sa le vorbești în germană.