| zen0 a întrebat:

As vrea sa invat programare, daca mi-ati putea recomanda niste carti sau cursuri in Bucuresti. Vreau sa ma apuc si nu stiu cu ce sa incep.

5 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Daca nu știi matematica bine nu te apuca. Trebuie sa o stăpânești, căci programarea adevărata e dificila și necesita cunoștințe de matematica solide.

Răspuns utilizator avertizat
| ZOZOKid a răspuns:

Cu inceputul...

| Alexandru_Eduard_1982 a răspuns:

Trebuie sa-ti placa sa creezi ceva si sa gusti satisfactia unui lucru facut de tine.

Nu prea are treaba cu matematica, e mai degraba similar cu invatarea unei limbi straine. trebuie sa inveti cuvintele si sintaxa (cum formezi frazele) iar restul tine de imaginatia ta. dar trebuie sa inveti cuvintele si sintaxa.

Daca vrei sa te apuci de site-uri invata HTML, CSS, PHP si JavaScript (www.w3cschools.org parca e un site cu tutoriale)

Daca vrei altceva. depinde ce vrei, poti invata Java, C#, Visual Basic.Net. cauta in forma "limbaj_programare tutorial". carti gasesti in format pdf si chm pe siteuri de profil, cauta de genul "C# for idiots" sau similare.

Daca nu stii de ce sa te apuci, iti recomand sa te axezi pe Java (pentru desktop/android) sau pe PHP/JavaScript. Html si CSS le inveti din zbor.