| svenhassel13 a întrebat:

As vrea sa urmez facultatea de filosofie, sunt foarte pasionat de subiect si citesc foarte mult. Doar ca nu stiu după terminarea ei cum poti deveni ceva sau unde te poti angaja. Imi poate da cineva mai multe detalii despre acesta facultate?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Invățământ, vânzător sau șomaj

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai cum, nu stii? Vei deveni somer! Sau shaormist, taximetrist, operator call-center, de-astea...

| Catrice a răspuns:

Super,încă un viitor muritor de foame. Succesuri îți dorește euhee hee

| Frank51 a răspuns:

Poți să lucrezi în cercetare, adică să fi profesor.

| wildthing a răspuns:

Eu am ales o facultate fara sa stiu exact ce voi face dupa absolvire. Am avut exact acea gandire superficiala pe care cred ca au mai avut-o si altii, mi-am zis ca daca ma vad cu o diploma de studii superioare in buzunar, voi vedea eu ce fac dupa aceea. Ei bine, am terminat acea facultate, dar a fost o alegere proasta si nici nu am avut nici o chemare catre acel domeniu si m-am ratat complet. Din punctul meu de vedere acum, am doar usi inchise in fata. Sa nu faci aceeasi greseala ca mine. Gandeste-te foarte bine ce alegi si ce vei face dupa aceea.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

După ce termini o să ai un loc asigurat aici pe TpU.Te așteptăm în echipa noastră de filozofi!

| isemilia a răspuns:

Nu foarte multe... Cea mai buna alegere, presupun, este sa devii profesor / profesoara universitara si sa predai asta. Salariul e destul de bun si vei fi mereu la curent cu tot ceea ce e nou. Asta cred eu ca este si cea mai sigura varianta, daca vrei sa urmezi o singura facultate. O alta optiune ar fi si sa faci doua facultati in acelasi timp : una, filosofia, care nu iti ofera foarte multe perspective de viitor, iar alta, care la fel, sa iti placa, insa sa iti asigure un viitor.