| greenakaweed a întrebat:

ASE Bucuresti are si filiera teoretica? Eu termin un profil filologic si as vrea sa fac ASE-ul. Aceasta facultate are cursuri in vreo specializare bazata doar pe Economie si nu pe matematica? FUNDA! Multumesc!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu ceri imposibilul: economie fara matematica.

| PurceluAtomic a răspuns:

Toate materiile care se studiaza la ASE sunt bazate pe analiza matematica, grafice multe si calcule la nivel de M1. Se si face M1 in primii 2 ani (sau doar in primul an, depinde de sectie) dar de analiza nu scapi (pentru ca analiza si probabilitatile sunt necesare in statistica)

| PurceluAtomic a răspuns:

L.E: Tu, cu 10 clase de matematica nici nu stiu sigur daca ai idee ce-i aia analiza matematica, da sa rezolvi integralele lui euler, limite de siruri si discriminanti... N-ai ce cauta la ASE daca ai terminat filiela umana.

| greenakaweed explică (pentru PurceluAtomic):

Filiera* Multumesc de lamuriri.

| Antonio23 a răspuns:

Orice tine de economie are si matematica... Daca vrei la economie sunt foarte multe formule de invatat...
Asa ca fara matematica. economia nu exista!

| greenakaweed explică (pentru Antonio23):

Fara matematica in sensul de matematica aprofundata cum se face la real de exemplu...nu cred ca imi trebuie in marketing sau management, limitele din matematica de la real. Am 10 clase de matematica care cred ca-mi sunt suficiente, iar economia o aprofundez din plin. Nu cer economie fara matematica pentru ca realizez imposibilitatea acestui fapt, doar ca stiu ca sunt unele departamente ale ASE-ului care se axeaza pe filiera teoretica a profilului de filologie, pe limbi straine, economie si matematica studiata pe parcursul a celor 10 ani de studiu. Voiam sa aflu care sunt acele departamente, dar in timpul acesta am facut sapaturi mai adanci pe internet si le-am aflat! Multumesc oricum pentru raspunsurile si parerile voastre! O seara buna si imi cer scuze daca nu m-am exprimat destul de clar in intrebarea mea cu privire la ceea ce doresc sa aflu de fapt!

| Antonio23 a răspuns (pentru greenakaweed):

Ok atunci...
Bafta!