| aimullah123 a întrebat:

Ati urmat cursuri de calificare profesionala?
Daca da, unde le-ati facut? Sunteti multumiti?
Lucrati in acel domeniu?

3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Depinde de curs. Daca intr-adevar inveti ceva la curs, iesi cu o specializare./ Daca e asa, poti aplica la angajatori pentru domeniul in care te-ai specializat.
Sunt si cursuri fara rost, organizate pentru a suge bani de la populatie.
Cei care organizeaza cursurile trebuie sa fie AUTORIZATI de catre Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului si de Ministerul Muncii, Familiei si Solidaritatii Sociale, sa-ti o arate un document in acest sens, iar la sfarsit sa elibereze o diploma, in care scrie sus ca e autorizata de catre... Acum cativa ani aceste diplome aveau culoarea verde.
Daca ai gasit ceva, ii poti verifica pe www.anc.gov.ro/ -> Registrul National al furnizorilor autorizati

| Strwberrs a răspuns:

Am facut in Suceava

| vmalex21 a răspuns:

Depinde in ce domeniu vrei sa urmezi.In general nimeni nu prea da doi lei pe cursurile oferite de toate SRL-urile aparute ca niste ciuperci dupa ploaie unde te duci cu banul si iei diploma. Poate doar daca lucrezi deja undeva si vrei sa ai o acoperire cu o hârtie ceva ca ai si cunoștințe teoretice in domeniu.Eu spre exemplu am ca hobby electricitatea, Am fost la un curs de electricieni asa sa obtin o hârtie însă mai mult am invatat lucrând, citind sau stand pe lângă alti electricieni.