| HK3nT123 a întrebat:

Avand in vedere atat avantajele cat si dezavantajele (si as dori sa le mentionati daca se poate), ce ati alege dintre meseria de profesor si cea de politist? de ce?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de personalitatea ta si de ce doresti tu sa profesezi.
Eu una, nu m-as vedea niciodata ca politista, dar mi-ar place sa fiu profesoara.

| sierra1 a răspuns:

La ce e domnia ta, tare? descriere calități, detaliat

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca esti profesor trebuie sa stii sa te impui pentru ca altfel o sa stearga elevii cu tine pe jos si o sa ajungi sa-ti blestemi zilele.
Salariile profesorilor au crescut in ultima perioada deci dupa cativa ani in invatamant o sa ai salariul ca al unui politist sau mai mare.
Un profesor are program mai lejer, gandeste-te cate vacante si zile libere o sa ai. Si la scoala poti avea zile in care sa stai si o ora sau 2 ore.
Iar un politist poate lucra si in ture de 12 ore, chiar daca nu face nimic tot obositor e.
Politistul iese la pensie mai devreme, asta e un avantaj.

Eu una nu as alege nici profesor nici politist. De fapt educator ar fi o idee buna, e mai putina bataie de cap

| geoconda a răspuns:

Și eu aș fi cam tot în situația ta.
Nu stiu ce sa mai cred, având în vedere că vara școală din toată inima mea, si nu, nu este o ura de aia banală cu o au toți elevii evident, este o ură in cantitate triplă, nu stiu cum sa o numesc, urăsc școală de la colegi până la profesori si modul in care se preda. Și de aceea, ma gandesc ca eu daca urăsc școala, sa ma fac profesoara, sau educatoare, învățătoare, camd eu urat școală?! la poliție, nu stiu ce sa zic, am inteles ca este foarte greu, iar ca fata nu reziști... Ce o fi asa de greu, ma rog?
Ps: am 15 ani, nu prea cunosc