| calinelena74 a întrebat:

Azi (23.05.2017) am semnat un contract de munca cu o firma pe o perioada nedeterminata si ar trebui in mod normal ca de maine sa incep serviciu, dar in urma cu 2 zile am gasit un alt loc de munca cu un salariu mai mare....intrebarea mea este...se poate renunta la acest contract?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat nu ai inceput munca se poate renunta, asa ca trimite o instiintare la firma cu care ai incheiat contractul.

| calinelena74 explică (pentru Ioandelasal):

Se poate face așa? Din câte am înțeles trebuie sa lucrez 20 zile ca apoi sa.ti poți da demisia

| Ioandelasal a răspuns (pentru calinelena74):

In contract scrie de preavizul pe care trebuie sa-l respecti in caz de demisie ori aceasta se poate doar dupa ce ai inceput sa lucrezi. Daca n-ai lucrat nici o zi n-ai de unde sa-ti dai demisia.

| octav005 a răspuns:

Pai ce salariu? poate sunt interesat si eu. astept in privat mesaj

| calinelena74 explică (pentru octav005):

Cu cei care am semnat contractul salariul este de 1.200(magazin de jucarii), iar cei cu care as dori sa colaborez salariul este de 1.600 (magazin cosmetice)

| octav005 a răspuns (pentru calinelena74):

Pai du-te la cel de 1600. pai nu te mai duci dincolo. nu au ce sa iti faca, decat iti desface contractul.

| calinelena74 explică (pentru octav005):

Doar sa anunț și sa nu mă mai prezint, problema este ca magazinele sunt chiar unul lângă celălalt, în același mall. În contractul de munca spre ca este un termen de 20 de zile obligatorii înainte de a.ti da demisia sau de a te concedia ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instiinteaza-ti angajatorul asupra deciziei tale. Daca apucai sa lucrezi, trebuia sa respecti preavizul, in cazul tau nu.
Lasa rusinea la o parte, fericirea ta trebuie sa primeze.
Mult noroc!

| calinelena74 explică (pentru anonim_4396):

Eu momentan se presupune ca sunt în concediu fără plata pentru ca a fost o neînțelegere și adorm semnat contractul, dar pot merge la serviciu de pe data de 1 Iunie. 1 săptămână sunt în concediu fără plata. Dacă cei de la firma care as dori eu sa merg mă accepta cu siguranță încă echipa lor, luni vreau sa le trimit un Mail celor la care vreau sa renunț, pentru care am semnat contractul. Sper sa pot face așa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru calinelena74):

Esti in concediu fara plata, dar tu nu ai apucat sa mergi o zi la munca?
Sigur ai semnat un contract cu ei?