| MaduMadutsa a întrebat:

1.Ce liceu imi recomandati pentru ca pe urma sa intru la academia de politie?
2. Daca intru la academia de politie ce profil sa aleg. Adica ce meserie e mai banoasa? (criminalist, politist rutier, etc)
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| lalamara a răspuns:

1.Din cate stiu pentru a intra in academia de politie trebuie sa fii bun la sport asa ca iti recomand un liceu in care sportul se promoveaza sau daca esti bun la asta, poti merge la un liceu teoretic obisnuit, iar profilul trebuie sa fie pe maza de stiinte gen matematica, fizica.
2 Criminalistica e foarte frumoasa si banoasa, poti lucra la analize in laboratoare si e foarte ok, iti recomand.

| SweetChildOAxls a răspuns (pentru lalamara):

1. Poate alege si un liceu cu profil teoretic, daca se pregateste in particular pentru proba sportiva. Asa ar avea mai mult timp sa studieze celelalte discipline la care se sustin testele de admitere.
2. Ai detalii despre criminalistica? happy

| MaduMadutsa explică (pentru lalamara):

Criminalistica se rezuma mai mult la fotografierea cadavrelor, colectarea dovezilor, etc. Criminalistul e primul care ajunge la locul accidentului si trebuie sa vada cadavrul, ca il intoarca pe toate partile, sa ia amprentele si sa il analizeze. Deci nu e o meserie tocmai frumoasa. Dar eu as vrea sa stiu ce "profil" sa aleg la academie. Adica ce pot deveni, ce meserii sunt si cam ce salariu au. Asta as vrea sa aflu!

| MaduMadutsa explică (pentru SweetChildOAxls):

1.AS vrea si niste exemple de licee daca se poate, si eu ziceam cu profil uman, fiindca se axeaza mult pe testele de admitere, adica multa romana, foarte putina matematica, multe limbi straine si sport.
2. Uita-te la raspunsul meu pentru lalamara.winking

| SweetChildOAxls a răspuns (pentru MaduMadutsa):

Nu prea putem sa iti dam exemple de licee din moment ce nu stim din ce oras esti. Majoritatea liceelor teoretice au si profile umane.
Auzisem la un moment dat ca un criminalist poate avea si munca de birou. Sau macar sa se ocupe de caz fara sa intre in contact direct cu scena crimei.

| MaduMadutsa explică (pentru SweetChildOAxls):

Braila. Judetul Braila.
Dar eu nu ma refer tocmai la criminalist. Nu stiu de ce vorbiti voi despre criminalistica.Am dat doar un exemplu. Eu vreau sa aflu ce meserii sunt. si ce profil trebuie sa fac la academie pentru a obtine acea meserie si care e cea mai banoasa... Asta vreau sa aflu. Si ce liceu bun cunoasteti.

| Impossible12345 a răspuns:

Heii :3.
1. Daca vrei sa intri la academia de politie trebuie sa intri la un liceu teoretic, deoarece cred ca esti constienta ca nu ai cum sa ajungi sa lucrezi in domeniul asta facand un liceu tehnic. ai nevoie de profil uman, mai clar ar trebui sa faci Filologia sau stiintele sociale ..sa te orientezi sa dai bacul din romana istorie si geografie. ai nevoie si de limbi straine, de pilda engleza.
2.Sef de sectie de politie rurală, criminalist. Toate gradele din cadrul politiei sunt banoase. dar daca te orientezi spre academie. poti sa iesi si altceva nu doar astea.