| Jose21 a întrebat:

Buna all.Ce facultate credeti ca este de viitor in ziua de astazi? Adica anul acesta trebuie sa dau la facultate si chiar nu stiu ce sa aleg?(sa nu imi spuneti ca ce imi place).Ce parere aveti?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce facultate este de viitor? Toate sunt o loterie!
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Informatica si tehnologii ale comunicatiilor, dar daca nu te pricepi la asta, ajungi un amarat de admin la Counter - Strike. Pe langa IT, tot ce tine de tehnologii noi si inovatoare, electronica, electrotehnica, automatizari, (roboti, microrobotica, energii verzi). Tu zici sa nu luam in calcul ce iti place tie. Dar degeaba faci o facultate de IT daca treci cu note de 8 si la o proba practica te trec apele. Cel mai bine e sa faci ce iti place pentru ca vei invata cu drag si desi nu vor fi multe locuri de munca, pentru ca vei fi bun la asta, vei fi angajat. Marile companii au probe, teste, inainte de angajare, sunt foarte dure si daca nu stii, nu te angajeaza. Ei se intereseaza ce anume faci in facultate si iti dau o proba cu ce anume ai invatat. Daca reusesti la acea proba, vor investi in pregatirea ta, daca nu, nu meriti instructia.

Stii cata lume face FEEA sau facultati de Contabilitate, Economie? Sunt cu sutele, an de an. Dar foarte putini gasesc de munca, doar cei mai buni reusesc. Asa ca poti fi inginer agronom, daca esti bun la asta, te angajezi la un latifundiar ca Culita Tarata si ai salariu de 5000 de lei pe luna. Si munca e multa, dar nu ti se pare grea, pentru ca te pricepi.

| Rus_Dacian_1998 a răspuns (pentru valentingb):

Inginer agronom adica pe ingineria mediului?

| valentingb a răspuns (pentru Rus_Dacian_1998):

Inginerul agronom este omul care face agricultură științifică. Iei probe de sol, cauți soiul potrivit de plantă pentru acel sol, în funcție de ce îngrășăminte ai, ce îngrășăminte îți permiți să cumperi, ce instalație de irigat ai, sau nu ai. Faci experimente pe solul tău, plantând diverse specii de plante, să vezi care e cea mai profitabilă. Lucrezi și pe partea cu animalele, dar acolo eu unul nu stiu ce e de facut. Caută COR pe rubinian.ro și vei găsi tot ce te interesează.

| DarkBlood32 a răspuns:

Sunt de acord cu astia de mai sus laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IT-ul tot mai mult e de viitor.

| JeffRider93 a răspuns:

Ai putea sa dai la facultatea de medicina. :] Vara-mea de 25 a fost la facultatea de medicina de la Craiova si ca salariu are 26 mil.Plus,e un job care e curat, nu unul unde sa lucrezi in mizerie si chestii de genul :] Sper ca raspunsul meu sa te ajute.

| OanaRalucaPorumb a răspuns:

Poti sa dai la o facultate de informatica, drept, medicina, ce vrei tu.
Depinde si ce profil esti.

| OanaRalucaPorumb a răspuns:

Sau ai putea sa dai la facultatea de mediu. E foarte cautata in ziua de azi.

| amacasa2caini a răspuns:

Toate cele tin de informatica dar trebuie sa fii foarte bun

| tonica2 a răspuns:

De medicina, daca iti place biologia!

| Rotariu_Cezar-Iulian_Cenzo_1996 a răspuns:

Pai ar trebui sa tii cont de calitatile si aptitudinile tale, liceul obiectul de baza la care te pricepi mai bine...Medicina e cautata.dar trebuie sa iti placa biologia/anatomia etc e mult de invatat dar poate da rezultatele dorite. Nici eu nu stiu la ce facultate sa ma duc si abia sunt in a 10-a dar oscilez intre armata militie blabla si IT, nu stiu ce o sa ajung dar sper sa fie bine.