| maryano1097 a întrebat:

Buna am 16 ani sunt in clasa a 10-a la profilul electrica si automatizari si nu stiu ce sa fac vreau sa ma apuc de invatat dar pur si simplu nu pot ma apuc sa citesc ceva si nu pot sa retin nimic citesc in zadar ma apuc sa cites ceva si dupa 2 minute mi se duce cheful.Ce pot sa fac parintii ma tot bat la cap sa invat ca vine bacul si astea dar mie chiar nu imi place invatatul desi am medii destul de bune la liceu.Nu stiu ce sa fac mai departe gen meserie poate daca puteti sa-mi dati niste sfaturi ceva as aprecia foarte mult.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa poti sa te focusezi pe invatat, trebuie sa elimini din camarea tot ce te-ar putea distrage: telefon, televizor, computer, tableta, radio, ori sa te muti intr-o camera unde enimic nu te poate distrage de la invatat.
Te apuci de citit 1fraza, incercand sa intelegi esenta ei, nu sa memorezi cuvant cu cuvant, ca nu te ajuta cu nimic.

cat priveste ce ai putea face pentru viitor, fara prea multa carte, daca apuci sa termini clasa a 10-a ai putea sa iti iei permis de sofat si sa ajungi sofer pe diverse masini.
Daca nu: vanzator la taraba in piata, muncitor in constructii sau vidanjor, agricultor. Iti imaginezi ca la atle munci, trebuie sa ai macar bacalaureatul luat, deci, sanse prea multe nu ai sa urci in nici o pozitie si nici sa iti iei orice job.