| MissRebeca a întrebat:

Am 23 de ani, mă aflu într-o perioadă când vreau să mă hotarăsc ce să fac cu viața mea. Nu prea am idei despre anumite cariere și nici nu știu exact ce mi-aș dori să fac. Sunt o fire pozitivă și foarte muncitoare. Îmi place să citesc, dar sunt și deschisă pentru distracție. Se poate să obtin câteva păreri pentru cariere bune d.p.d.v. financiar, din partea cititorilor care sunt trecuți oarecum prin viață sau au experimentat mai multe joburi? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| INEEDHELPPLS a răspuns:

De ce nu te angajezi la o bancă? Cum ar fi Ing Bcr etc, acolo sunt majoritatea fete de varsta ta tinere si poate ti ar plăcea sa lucrezi cu acte cu calculatorul si cu oamenii care vin sa i si faca credite, esti din Bucuresti? Mergi la ce banca doresti si lasi un cv si ei te vor căuta daca vei corespunde cerințelor lor, ai liceul facut bacalaureatul?

| MissRebeca explică (pentru INEEDHELPPLS):

Da, am bacul, am si facultatea terminata (management turistic si comercial). Sunt din Bucuresti. Mulțumesc de sugestie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MissRebeca):

Mult succes

32 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cariere bune d.p.d.v. financiar.
Ce știi despre domeniul financiar?
Adică despre banii de care ai nevoie ca să trăiești?
Dacă nu știi suficient la vârsta asta, înseamnă că nu te-a durut, ai trăit pe banii părinților. Încearcă să trăiești pe banii tăi, și îți vei găsi cariera.

| MissRebeca explică (pentru sadrian46):

Stau cu părinții, într-adevăr. De când am terminat liceul am muncit in paralel până am terminat facultatea. Dau bani în casa lunar, încerc să contribui, nu stau degeaba, cum poate ai crezut. Sunt mulți tineri în situația mea, nu știu spre ce să se orienteze. Probabil că daca as avea in față o lista cu joburi, m-as putea decide. Chiar îmi place să muncesc, niciodata nu am frecat menta la job. Topicul acesta l-am deschis doar ca sa aflu mai multe păreri din partea oamenilor trecuti deja prin viată, sa văd în ce domeniu s-ar merita să încerc. Până acum am muncit 3 ani în Mall, la Stradivarius, deci magazin de haine. În afara de Sail Assistant înca nu am experimentat nimic. Mulțumesc

| sadrian46 a răspuns (pentru MissRebeca):

Ok. Ce facultate ai terminat? Cel mai înțelept lucru este să cauți un job în domeniul în care ai învățat 4 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă si i ti doresc mult succes.

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, fire foarte muncitoare, iti place sa citesti. Cu engleza/romana in scris cum stai? Bine, din intrebarea ta vad ca esti foarte ok cu limba materna. Ce ai putea sa faci si in timp sa ajunga ok ca si bani vs. timp investit ar fi editor de continut/ghostwriter/copywriter. Sau sa te apuci de bursa. Bine, acolo trebuie si o tona de sange rece.

| MissRebeca explică (pentru GabiDumitrescu):

Româna la perfecție. Engleza, nivel avansat în scris, iar în vorbit îmi ia ceva mai mult până îmi dau drumu la cuvi te, deși în cap am deja ce vreau sa spun. Multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MissRebeca):

Baga un CV la creative.creator@gmail.com Cu engleza bine in scris chiar poti face treaba buna de acasa.

| Frank51 a răspuns:

Raspunsul meu va fi acelasi ca la fiecare user, Teologia.

| RoCkKiD a răspuns:

Ce studii/calificari ai? Ce stii sa faci?

| MissRebeca explică (pentru RoCkKiD):

Facultatea de Management Turistic si Comercial am terminat, desi nu mă atrage. Ce știu să fac. încep să cred că nu mai contează. Am prietrne care au fost anagajate la bănci, deși habar nu aveau de nimic, dar în câteva luni au învățat tot ce trebuia. Deci din practică inveți orice. Dar ca să-ți răspund strict la întrebare, nu cred că momentan știu să fac ceva. Am muncit in Mall, la Stradivarius. Sunt din București.

| raMLesS a răspuns:

Comentariul tău este cu atât mai useless cu cât nu privește direct tema abordată ci doar o tentativă de "să fim interesanți".

"Si pe mine mă pasionează călătoriile in timp si spațiu si galaxia Andromeda de ce nu mi-a predat la scoală fizica cuantică si de ce m-a pus să invăț lunile anului când eu voiam să călătoresc ani lumină cu viteza luminii!"

Comentezi total pe lângă a ceea ce am spus eu, lunile anului sunt chestii de baza, nu am spus ca sunt inutile.
Si da, probabil ca era mai bine pentru tine sa inveti fizica cuantica si sa inveti despre galaxii, cum functioneaza un foton de lumina, de ce lumina e atat de rapida, si multe alte chestii interesante, decat sa inveti chestii despre care nu mai stii absolut nimic in momentul de fata.
Ti se pare SF? Eh uite ca in alte ţări se poate, au venit cu idei mai bune, dar in primul rand respecta legea.
Stii cati ani dureaza mandatul unui ministru al educaţiei? 4 ani, stii cati ministrii au fost in ultimii 30 de ani? Conform wikipedia 23, poti sa vezi si singur durata mandatelor: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Ministerul_Educației_(România)

Nu ti se pare strigator la cer faptul ca schimbam ministrii ca pe sosete, si ca dam aceste functii ca si cum am angaja muncitori cu ziua?

Sistemul e varza, si nu spun ca trebuie sa reinventam noi roata si sa facem totul de la 0, e suficient sa scoatem capul din cutie si sa ne uitam la tarile vecine, sa adoptam ce au facut ei.
La testele PISA, România e printre ultimele locuri, teste ce măsoara cat de eficient si de rapid face creierul legaturi.

Ar trebui sa se puna pret pe gandirea critica si analitica, nu pe memorarea unor eseuri, calitaţi care-ti lipsesc cu desavârșire.

Daca ai trecut prin sistemul asta si nu ai nici o opinie, nu iei in calcul nici o varianta, inseamna ca rolul tau nu este acela de a lua decizii, ci de a lasa pe altul sa o facă in locul tau, din pricina ignorantei.
Nu inteleg cum pot unele persoane sa traiasca asa detasate si nepasatoare, de parca nu ar face parte din societatea asta.

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru raMLesS):

Prietene ori nu vorbesc eu românește ori tu nu ințelegi dar garantat nu ințelegi. Hai las-o așa...imi.pierd timpul cu tine aiurea...

| raMLesS a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Esti batut in cap, n-am ce sa discut cu tine happy incarci tiruri si vorbesti ca esti la nu stiu ce multinationala.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Încearcă frizeria, meserie usoară și bine plătită

| Anamaria9916 a răspuns:

Cel mai bun sfat: nu da la medicină? e tot ce știu

| shareable a răspuns:

Ai 23 de ani, ce ai facut pana acum sincer? Eu la varsta ta eram la masterat si aveam 2 ani de experienta in munca deja. Mergi pe minimul de economie vanzatoare undeva si invata in paralel programare sau ceva de viitor.

| NonZarek a răspuns (pentru shareable):

Răspunsul tău e egal cu 0. Nu compara cu tine alte persoane, toți oamenii sunt total diferiți și nu știm ce se afla în spatele vârstei, pot fi mii de cazuri, poate a avut probleme în familie care nu i-a permis deloc sa facă vre o mișcare, dar noi nu știm asta, doar judecam și aratam cu degetul. Doar asa ca să faci scor, nu merita sa lasi răspuns.
Bravo ție, aveai masterat și experienta în munca, dar a întrebat cineva asta? Nup, asa ca tine o pentru tine și ajuta dacă se poate persoana care a întrebat cu un răspuns folositor.

| shareable a răspuns (pentru NonZarek):

Sunteti o generatie de lesinati. Parintii vostri la 18 ani erau in campul muncii laughing Pleaca de aici cu prostiile astea.

| shareable a răspuns (pentru NonZarek):

Toti vor joburi bine platite si posturi de patroni cu 0 abilitati, 0 experiente laughing
I-am zis ce sa faca, s-o ia de jos si sa invete ceva pe parcurs, ca orice om de rand.

| NonZarek a răspuns (pentru shareable):

Mane, vezi ca e alta generație, dacă faci parte din vremea comunismului, îți inteleg modul asta de gândire care garantez ca nu te a dus prea departe și nici nu o va face, dar dacă ești tânăr și ai modul asta de gândire, e grav ba I fratioare, grav rău.

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru NonZarek):

Adevărul e că generația din care faci tu parte are realizări foarte mari, pun pariu că nici chiloții de pe tine nu sunt cumpărați din banii tăi si incă trăiești pe spatele părintilor si o să trăiești de pe urma lor până la 70 de ani că nah așa e generația ta...banii să cadă din cer fără să facem nimic că nah...e democrație! Paraziți pe fata pământului fără niciun viitor.

| NonZarek a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Nu i baga pe toți în oala, la fel îți spun și ție, dacă comunismul ți a distrus visele și ți a creeat modul asta de gândire care nu duce la nimic bun, nu are rost sa vorbim ca suntem din alte universe.

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru NonZarek):

Prietene m-am născut in 1986 când s-a terminat comunismul aveam 3 ani. Referitor la ce a distrus comunismul mai exact? Dar democrația ce a produs in ultimii 30 de ani? Când a ridicat statul " democrat " ultimul spital știi? Stai la bloc? Dacă da știi că părinții tăi au primit acel apartament GRATUIT de la comuniști? Despre ce dracu vorbim când la ora actuală trăiești de pe urma comunstilor hai las-o așa că mă doare capul să explic visați bani picați din cer si vreți democrație când nu știți nici bună ziua să dați...

| raMLesS a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Comunistilor nu le pasa de indivizi, democratia se bazeaza mai mult pe binele fiecaruia. Dar nu ea este problema, ci faptul ca cei din generatiile parintilor si bunicilor tai, au pus la putere niste imbecili timp de vreo 30 de ani. Uita-te la tarile comuniste si la cele democratice, ai sa vezi ca nu conteaza foarte mult asta.
America este cea mai bogata si puternica tara din lume, si nu este o tara comunista.
China este o tara comunista, dar foarte puternica la randul ei.
Koreea de Sud este o tara democratica, foarte dezvoltata fata de vecina sa (Koreea de Nord), care este o tara mizerabila, o tara comunista, in care sunt incalcate si drepturile alea putine ale omului, lipsita de educatie, o tara de pe "alta planeta", folosesc computere pe care le foloseam noi in 95, n-au internet, telefoane, etc. o tara complet izolata de restul lumii.
Uite diferenta: https://cdn1.matadornetwork.com/blogs/1/2011/09/korea.jpg

Cei nascuti inainte de 89, sunt rezultatul educatiei COMUNISTE, la fel si statul, si toti cei care sunt la conducere. Ce pretentii sa ai cand educatia e precara? Ce pretentii sa ai cand pana si in liceu sunt bombardati cu vreo 15 materii, li se arunca informatii pe banda rulanta(nu conteaza de care, informatii sa fie, ca e despre clasificarea rocilor vulcanice sau despre opere scrise de unii acum sute de ani), ce daca ei nu o sa foloseasca nimic din mizeriile astea si le irosesc timpul, nu au o educatie financiara si nu stiu sa se comporte unii cu altii?
E totul de forma, iti zic eu ca daca facea fiecare lucrul la care se pricepea cel mai bine inca din scoala, nu mai existau someri in ziua de azi.

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru raMLesS):

laughing te auzi ce zici? Una la mână părinții mei nu au votat in ultimii 15 ani si eu nu am votat niciodată si nici nu am de gând să o fac, poate părinții tăi o fac că nah...trebuie să iasă la pensie si ii interesează pensia ce contează că indatorează urmașii si urmașii urmașilor tăi pe 1000 de ani. Adevărul că asa e..invătământul e praf mai ales ăla de pe vremea comunismului nu e bun deloc, știi de când e Teorema lui Pitagora? Legile Fizicii si Matematicii? Nu sunt bune deloc mai bine acum unde 90% sunt analfabeți, unde nu stiu nici alfabetul sau un calcul simplu dar iți vorbesc cu " boss " si iși scuipă profesorii la ore si după bat cu pumnul in masă că ei vor drepturidar nu știu nici cum ii cheamă cu buletinul in mână! Ca să ai drepturi trebuie să ai și obligații! Adevărul e că a invața e o pierdere de timp, mai bine stăm pe bancile din fata blocului si spargem seminte până la 30 de ani si trăim din ajutoare sociale că nah...e democrație! Orce parazit si putoare care nu produce nimic si habar nu are pe ce planetă trăiește vrea bani degeaba! Uite că eu in sistemul ăla " comunist " am invățat si da e adevarat că nu toată materia m-a ajutat si domeniul in care am lucrat fie că era supermarchet, vreo 2 firme multinationale una din ele producând echipament militar si de protectie iar alta componente pentru aeronave pe baza faptului că am facut scoală m-au angajat chiar dacă profilul era total diferit. Stii cum am reușit? Am aplicat câte puțin din toate si unde nu stiam am invățat așa am ajuns să lucrez! Dar astia care vi se pare că invătământul nu e bun voi vreți dacă se poate să vină angajatorul să vă ia in brate din pat si să vă ducă la muncă dar un loc de munca unde să nu faceți nimic dar cu salar de mii de euro! Treziti-vă dracu la realitate că vrabia mălai visează!

| raMLesS a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

"te auzi ce zici? Una la mână părinții mei nu au votat in ultimii 15 ani si eu nu am votat niciodată si nici nu am de gând să o fac" Nepasarea e la fel de grava ca votatul cu cine nu trebuie, in loc sa iesi la vot, ii lasi pe altii sa voteze in locul tau si sa decida viitorul tarii in care traiesti, ca na, e mai usor cand gandesc altii pentru tine, e mai usor sa nu iti asumi, de parca cei care nu voteaza ajuta intr-un fel... Vrem o tara ca afara dar nu ne asumam niste responsabilitati.
"poate părinții tăi o fac că nah...trebuie să iasă la pensie si ii interesează pensia ce contează că indatorează urmașii si urmașii urmașilor tăi pe 1000 de ani." repet, crezi ca absenta schimba ceva? Faci la fel de mult rau ca si cum ai vota gresit. Esti foarte ignorant.

"știi de când e Teorema lui Pitagora? Legile Fizicii si Matematicii? Nu sunt bune deloc mai bine acum unde 90% sunt analfabeți, unde nu stiu nici alfabetul sau un calcul simplu"
Comentezi complet pe langa ceea ce am spus eu. Cu o ignoranta uriasa, e prea greu sa analizezi de unul singur sa vezi problemele din sistem, nu? Analfabetismul functional e rezultatul sistemului ACTUAL, care de zeci de ani e neschimbat, e facut sa creeze in special forta de munca, muncitori in fabrica, si de aceea 20-30 de copii total diferiti dintr-o clasa sunt bagati in aceeasi oala si pusi sa invete aceleasi lucruri.

"Adevărul e că a invața e o pierdere de timp, mai bine stăm pe bancile din fata blocului si spargem seminte până la 30 de ani si trăim din ajutoare sociale că nah...e democrație! Orce parazit si putoare care nu produce nimic si habar nu are pe ce planetă trăiește vrea bani degeaba! "
Un om caruia ii pasa de viitorul lui, invata si reuseste sa ia macar bac-ul.

"Uite că eu in sistemul ăla " comunist " am invățat si da e adevarat că nu toată materia m-a ajutat" asta nu inseamna ca ti-ai pierdut timpul invatand, sau mai bine zis tocind acele lectii, ca mai apoi sa le uiti pentru ca nu au un scop sau un rol anume?

"faptului că am facut scoală m-au angajat chiar dacă profilul era total diferit"
Nu informatiile din scoala te-au ajutat sa te angajezi, ci diploma laughing
"Dar astia care vi se pare că invătământul nu e bun voi vreți dacă se poate să vină angajatorul să vă ia in brate din pat si să vă ducă la muncă dar un loc de munca unde să nu faceți nimic dar cu salar de mii de euro!"
Ce legatura are una cu alta? Nu, normal ca nu este un sistem bun, eu am fost pasionat de mic de IT, programare, tehnologie, de ce nu am facut asta in scoala? De ce nu aveam orele bazate pe asa ceva daca eu eram pasionat si bun la asta? As fi vrut sa fi invatat acolo limbaje de programare, mecatronica, inteligenta artificiala, automatizare, in loc de franceza inutila pe care o faceam de ani de zile si nu imi placea, era doar un stres si o pierdere de timp pentru mine, sau de tocitul comentariilor la romana si multe altele.
Lectiile sunt bazate in mare parte pe vorbaraie inutila, ti se predau pagini intregi, cand puteai rezuma asta in cel mult jumate de pagina, e doar o iluzie ca te invata ceva, ai cantitate sa-ti dea impresia "Da asta ce e ma? Ai pagini intregi predate, cum adica nu ai invatat nimic" laughing
De ce nu puteam avea de exemplu educatia financiara? Cu banii o sa am de aface toata viata si ar fi trebuit sa fiu invatat cum sa-i gestionez, cum se face un credit, ce presupune, etc... sau lectii de prim ajutor, nutritie, etc...
Cu rabdare si multi nervi mancati, am reusit sa trec prin sistemul asta de rahat si sa termin o facultate de IT, sistem despre care mi-am format o opinie, schimbari simple care-mi puteau face viata mult mai frumoasa.
Uite ca acum am un job in domeniu, si castig sume la care tu nici nu visezi laughing laughing Sunt mandru de job-ul meu pentru ca am invatat programarea pe cont propriu in liceu, si am dat admitere la facultate din ce am invatat. Nici in facultate treaba nu e mai buna, cam 30-40% din ce am invatat, a fost pe cont propriu. O parte au fost lectii vechi, vorbaraie inutila.

| MissRebeca explică (pentru shareable):

Cum am terminat liceul, m-am bagat la facultate. Am terminat Management Turistic si Comercial, deși nu mă atrage. Apoi am plecat să muncesc în Austria ca să strâng o suma de bani necesară (era urgent). Acum am revenit în țară, și as vrea să mă îndrept spre armată, dar voiam să aud mai multe opțiuni. Mulțumesc de răspuns

| shareable a răspuns:

Grav era daca ma trezeam la 23 de ani ca nu stiu ce-i cu mine si stateam 5 ani pe banii parintilor pana la acea revelatie.
Nu inteleg ignorul ca pana la urma tu mi-ai comentat mie si eu doar ti-am raspuns.

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Pai depinde ce liceu ai facut

| MihaiDarian a răspuns:

Incearca COX fate starporno gaseste ceva