| Adriana-Laura_Simion_1994 a întrebat:

Bună, am 26 de ani, am scos adeverința cu stagiul de cotizare însă nu imi scrie câți ani am total vechime pe cartea de muncă, am lucrat in mai multe judete... Cum pot afla vechimea?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Soliciti adeverinta de la fiecare firma la care ai lucrat.

| Adriana-Laura_Simion_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Nu mai exista toate firmele

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adriana-Laura_Simion_1994):

Atunci, daca ai lucrat legal, cu contract individual de munca, poti solicita adeverinta de la ITM din judetele unde ai lucrat.

| Violleta2022 a răspuns:

La camera de munca din orasul dvs puteti merge si solicita aceasta informatie.
"carte de munca" nu mai exista de vreo 20 de ani, dar exista contract de munca care se depune la Camera Forelor de Munca si ar trebuiis a figureze in toate computerele, daca sunt legate in retea. Angajatorul are obligatia sa raporteze contractul sis a plateasca taxele aferente salariului tau.
Nu am inteles ce vrei sa spui cu "am lucrat in multe judete".
Ai doar 26 de ani, cum ai putut lucra in mulet judete, ca ce? La cate firme? Cu contract legald e munca sau la negru?