| NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna! Am aplicat pentru un job remote de reprezentant relatii clienti - call center. Mi s-a raspuns ca am fost selectata pentru interviu si sa trimit poza cu buletinul si un selfie cu mine tinand in mana buletinul, acestia spunand ca masura este de precautie, caci ei lucreaza cu o baza de date. Este normal sa se ceara asta? Intreb pentru ca nu am mai intalnit masura aceasta si sunt cat de cat noua in piata muncii.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unele firme când angajează prin Internet folosesc această metodă de identificare. Dar înainte, să verifici dta bonitatea firmei pe Internet. Să o cauți la scam, să cauți review, recenzii despre ea.

| Purec a răspuns:

Da, este normal, trimite fara griji.Trebuie sa se asigure si ei cumva nu? Bafta!

| Dintrebare a răspuns:

Buna. Nu este normal sa ceara asta. Nu au de ce sa iti ceara datele personale. Mai mult ca sigur vor sa le foloseasca ulterior. E nevoie de ele doar la incheierea contractului de munca. Dar daca vrei totusi sa le trimiti pozele solicitate, sterge CNP, adresa etc si lasa sa se vada doar poza buletinului.

| Salontanul a răspuns (pentru Dintrebare):

Serios? Si cand la angajare dai copie dupa cartea de identitate este incalcarea carei legi?
Ia citeste pe aici:
https://cariera.ejobs.ro/acte-necesare-angajare/
Nu te angajaza nimeni fara CI.

| Dintrebare a răspuns (pentru Salontanul):

Hai ca esti tare. Tocmai asta spuneam, ca la angajare dai CI

| BabaOarba a răspuns (pentru Dintrebare):

Cum nu este normal sa ceara asa ceva? La angajare se cere cartea de identitate si prezenta fizica, demonstrata de semnatura. Daca te angajezi online, cum ar putea sa dovedeasca o firma ca te-a angajat pe tine si nu pe oricine altcineva?

Toate aceste documente raman la dosarul angajatului, si este nevoie de ele in cazul unui control de la ITM. DATELE PERSONALE se trec in Revisal, se folosesc in bazele de date ale statului pentru inregistrarea vechimii in munca, a contributiei la pensie, a asigurarii de sanatate. Pe ce baza s-ar face toate acestea? Doar pe un contract de munca fara nimic? Contractul de munca nu contine si datele personale?