| anonim_4396 a întrebat:

Am avut in jur de 3 luni grija de un copil dar fara constract de munca. Pot pune intr-un cv ca experienta ca am fost bona? Sau numai daca ar fi fost cu contract?

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde pentru ce doresti sa faci aplicatie. Ca de scrii in CV ca ai fost bona si tu faci aplicatie de vanzator, nu te mai angajeaza nimeni!
Dar daca faci aplicatie pentru bona, s-ar putea sa mearga.
Acum, depinde ce varsta ai, daca esti majora si treci asa ceva in CV, s-ar putea sa ti se ceara numarul d etelefon al companiei care ti-a facut angajarea.
Apoi, la lucrul cu copii, ai nevoie de verificarea facuta de Politie, analize medicale si avizul medicului ca esti sanataosa si poti lucra cu copii.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, poti face, si ai putea cere o scrisoare de recomandare femeii de al carei copil ai avut grija.

| mihai69 a răspuns:

În CV treci orice crezi că e relevant pentru posibilii angajatori. Orice afirmație trecută acolo trebuie să fie posibil a fi verificată - de obicei se trece o persoană de contact pentru referințe, dar nu e obligatoriu (pentru activități / acțiuni ce nu pot fi dovedite cu acte, diplome etc.).

| johnnny123 a răspuns:

CV-ul nu este un act oficial, poti scrie in el orice experienta consideri relevanta. Daca viitorul angajator vrea sa verifice veridicitatea informatiilor, poate sa-ti ceara referinte.

| Mejdej a răspuns:

Poti sa treci da nu are rost, mai bine cand mergi la interviu spui acolo ce ai lucrat si cat timp.