| BucurDenisAdrian a întrebat:

Buna, am câteva întrebări si sunt interesat de facultățile militare:
1.La facultatea tehnica militara de la București se intra cu examen de la ei?
2. exista vreo facultate care se știe ca se intra ușor?
Si asta este așa mai pe lângă ce am întrebat, eu dar as dori seriozitate va rog :
Este vreo modalitate de a deveni jandarm, polițist, sa lucrezi in armata sau ceva fara bacul luat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La toate facultatile militare se intra cu examen. Si se intra destul de greu, sunt mai multi candidati pentru un loc.
Nu exista nici o modalitate de a deveni politist sau jandarm fara examenul de bacalaureat.
In armata te poti angaja ca SGP (soldat si gradat profesionist) si fara bacalaureat, sunt necesare minim 10 clase.

| BucurDenisAdrian explică (pentru Ioandelasal):

SGP e cel mai mic rang de soldat nu?

| BucurDenisAdrian explică (pentru Ioandelasal):

Dar înafară de bac mai am nevoie de altceva ca sa devin jandarm? Si trebuie tot așa sa dau un examen ceva? Si daca da la ce materii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BucurDenisAdrian):

SGP inseamna soldat si gradat profesionist. Se incepe cu soldat si apoi poti obtine grade superioare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BucurDenisAdrian):

Trebuie sa urmezi o scoala de subofiteri jandarmi. Cauta pe internet si gasesti.