| Luuuuzz a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Vreau să dau la limbi străine in Bucuresti dar nu stiu exact ce profil. Eu as vrea la filologie deoarece asa m-au sfătuit profesorii spunând că sunt cele mai multe oportunități. Multi dau la LMA, traducere si interpretare sau studii americane. La filologie este cel mai greu examen de admitere si cred ca acesta este raportat la valoarea sectiei in sine. Adică de ce unii intra pe dosar si unii pe traduceri de texte literare. Trebuie să sa se faca undeva i diferențiere, cred. Nu stiu ce să zic. Voi ce parere aveti? Poate ati facut una dintre secții sau aveti cunostinte care au făcut si imi puteti spune cam cum au ajuns dupa terminarea facultății, impresii. Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu sunt de acord cu sugestia profesorilor tai. Cu filologia poti sa te faci profesor sau scriitor..la LMA ai varianta sa te specializezi pe ceva limba mai rara si sa faci bani din traduceri.

LMA-ul da mai multe oportunitati profesionale, filologia e mai frumoasa. Alegerea e a ta happy

| Alexandra_Simona_1994_wjGc a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dat TI? Cum este?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexandra_Simona_1994_wjGc):

Nu stiu ce e TI, nu toate universitatile au aceleasi abrevieri.

| Alexandra_Simona_1994_wjGc a răspuns (pentru RoCkKiD):

Traducere si Interpretare. Este la Universitatea București

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexandra_Simona_1994_wjGc):

Bate tot pe acolo ca si profesie