| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste informatii... Sunt noua pe aici asa ca sper ca am nimerit sectiunea potrivita.
Vreau sa ma inscriu la facultatea de Psihologie si stiinte ale educatiei -Pedagogie - Invatamant scolar si prescolar.
Am cateva intrebari daca cineva de pe aici este in domeniu sau cunoaste pe cineva care este.
-In ce consta testul de admitere? (La UBB)
-E adevarat ca trebuie abilitati muzicale, care sunt verificate de asemenea in cadrul unor examene?
-Care e optiunea pentru a putea preda si Limba si Literatura Romana in cadrul perioadei gimnaziale V-VIII in urma acestei facultati?
-Se poate lucra ca si invatator suplinitor pe perioada studiilor?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Atenţie : Este vorba de specializarea "PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PRIMAR ŞI PREŞCOLAR" :)

1. Criterii de admitere :
"Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei :
Domeniul Ştiinţe ale educaţiei
4. Specializarea PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PRIMAR ŞI PREŞCOLAR (3 ani, cu frecvenţă şi învăţământ la distanţă) - liniile de studiu română şi maghiară

Criterii de selecție:
50% media de la examenul de bacalaureat
50% % nota obţinută la test

Structura testului:
Componenta Scriere corectă.;
Componenta Înţelegerea unui text nonliterar scris;
Componenta Exprimare în scris;
Componenta Efectuarea de operaţii matematice de bază(adunare, scădere, înmulţire, împărţire)." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/psihologie/

2. La admitere NU se iau în considerare şi NU se verifică EVENTUALE "abilitati muzicale"!

3. Pentru a putea preda şi la clasele 5-8 ( ori 9-12 ) există un "Modul pedagogic pentru cariera didactică" - vezi detalii la linkul :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/modul_pedagogic/

4. Se poate lucra ca şi învăţător suplinitor/titular ( pe perioada studiilor ) dacă ai absolvit un Liceu/Colegiu Pedagogic, specializarea "Educatoare-Învăţătoare" şi dacă-ţi găseşti loc de muncă :)

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/psihologie-pedagogie/4admitere-specializari.php

http://psiedu.ubbcluj.ro/......scolar.php

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

În clasa I și a II-a învățătoarea mea mai era studentă. (eu am terminat a 12-a) și nu cred că ai nevoie de abilități muzicale, de asemenea, intră pe site-ul universității pentru admitere.Din câte știu ei au concurs de dosare sau ceva.
Iar pentru acea obțiune poți suna la secretariatul lor, sau să le dai un mail.

| Tina88 a răspuns (pentru Ella3133):

Poate era studenta la alta facultate? Am inteles/citit ca sunt testate aptitudinile dpdv muzical.Ori eu sunt cam pe langa cu muzica. Site-ul universitatii spune doar ca este test la admitere, nu specifica in ce consta testul. La secretariat o sa merg cand incep inscrierile, ma gandeam sa ma informez din mare sa stiu la ce sa ma astept, multumesc de infos.

| Ella3133 a răspuns (pentru Tina88):

(Pentru c m-am uitat eu la ei pe site, cci iau eu n considerare acea facultate) spunea ceva de ritm, dialog i citit.Cel mai probabil c dac nu te descurci la faza cu ritmul pai recompensa la dialog i citit :3