| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de voi!
Am vrut sa dau la SNSPA, in București, dar din păcate e prea târziu, a fost o perioada de preînscriere de care nu știam...
Și nota mea de admitere e cam 7.40 și știam ca pot intra la buget acolo.
Va rog din suflet, facultăți sau specializări unde pot intra la buget cu nota asta, sunt singura, nu ma ajuta nimeni cu bani, dar îmi doresc sa merg la facultate. Orice sugestie, orice sfat e binevenit.
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei sa mergi la facultate ca sa... fii somera cu diploma? Daca esti fata desteapta - si vad ca scrii mult mai corect decat majoritatea celor din (de)generatia din care faci parte - asculta un sfat de la cineva care a luat bacul cu nota ceva mai mare ca tine (vreo 8.5, daca imi aduc bine aminte) si daca s-ar putea intoarce in timp nu s-ar mai inhama la facultate nici intr-o mie de ani, chit ca am facut o facultate cu mare cautare (IT). Puteam sa ma zbat sa o termin, nu am facut-o, dar nu e vorba ca am terminat-o sau nu - faptul ca nu am terminat-o si mai ales ca m-am complicat cu ea, desi nu am intrat la buget, sunt ambele 100% imputabile doar propriei persoane. Daca as fi acum in locul tau si as vrea sa am parte de un viitor in care sa nu stau ca Bulă in facultate si apoi sa intorc burgeri la mec sau sa sclavagesc in vreun supermarket, as alege una dintre urmatoarele:
1. Armata/scoala de politie/jandarmi post-liceala - in vreo 3 ani termini scolile de la punctul doi si iesi direct pe job. Mare avantaj care nu e suficient de mult mediatizat la noi? In cazul armatei, poti urma dupa aia studii superioare la institutii MILITARE. Gen faci armata, te angajezi militar in armata, si dupa te faci cu diploma de inginer/medic/sau mai stiu eu ce au ei disponibil, care diploma o sa vina cu avansare in grad, salariu mai mare, etc.
2. Nu stiu cum stai cu engleza, dar sper ca macar peste medie. Te angajezi un sezon-doua pe un vas de croaziera, apoi cu banii cistigati iei frumos si iti platesti o facultate cu adevarat de viitor. Intri la taxa, platesti primul an, tragi tare, poti trece la buget in functie de medie.
3. Te angajezi din prima pe un job jalnic dintre astea disponibile acum pentru absolventi, apoi faci un imprumut in banca cit mai repede posibil, cu care iti platesti un curs pentru o meserie cu potential pe termen scurt - bucatar, ospatar, de-astea. Te angajezi ca bucatar/ospatar/cofetar, iti platesti imprumutul, apoi incepi sa stringi pentru primul an de facultate. Te duci la o facultate UTILA, cum ziceam mai sus, tragi tare pentru a trece de la taxa la stat si pentru a lua o bursa de merit.
4. Videochat - nu glumesc, vc-ul nu e musai sa implice dezbracat. Totusi, pentru a face bani din vc non-nud, trebuie sa bubui de engleza, manipulare, persuasiune, sa poti sa tii pe cineva de vorba o gramada fara sa ii arati nimic. Practic, ar cam trebui sa ai skilluri avansate de psihologie in cazul asta. In cazul chatului nud... nu trebuie' sa intru in detalii. POATE FI O OPTIUNE, cu mult mai buna decat sa iti pierzi niste ani intr-o mizerie de facultate inutila gen SNSPA si dupa sa te plingi ca nu te angajeaza nimeni pe un job la care sa folosesti macar o boaba din ce ai facut pe acolo.
5. Intr-un mod sau altul - descrise mai sus - faci rost de bani, te apuci de CISCO, termini, iei certificarea, gasesti job destul de usor - local sau remote, e irelevant.

Sintem in 2020, nu mai e 1995 toamna sa nu ai optiuni, in special prin prisma posibilitatilor infinite de remote work. Totusi, engleza cit mai bine e un minim esential.

| Dishka a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru interesul tău de a-mi răspunde și de ideile oferite, însă as dori sa știu, dacă tu personal, ai făcut ceva din tot ce ai spus?!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dishka):

Eu am pierdut o gramada de timp si bani in facultate, intr-un final mi-am facut firma si sunt propriul angajat. M-a ajutat facultatea? Poate doar prin faptul ca mi-a oferit acces la internet intr-o perioada in care era cam greu sa am net acasa si am avut ocazia sa cunosc niste oameni cu care tin si acum legatura dupa mai bine de 15 ani... Pe la vreo 28 de ani am avut revelatia ca ar trebui sa fac armata, insa deja era prea tirziu, si posibil sa nu ma fi primit datorita vederii. Am lucrat pe litoral, insa platit prost si doar ca sa nu petrec vara acasa cu parintii. happy Ideea e ca nu aveam accesul la informatie si alternativele pe care le-as avea acum. Atunci abia se tineau primele cursuri CISCO in Romania, era destul de greu sa te infingi la asa ceva. Legat de video chat, am lucrat ca freelancer si m-am ocupat de partea grafica - bannere, procesat galerii foto, etc - pentru un portal major. P.S. Nu era evident din enuntul meu ca nu am apucat sa fac nici una dintre chestiile sugerate la momentul respectiv pentru ca aveam impresia ca merge sa trec de facultate cumva desi ar fi trebuit sa imi fie clar dupa un an, hai chiar doi, ca e pierdere de timp si mai ales bani - nu putini - cu care as fi putut sa fac o gramada de orice alte chestii lucrative. Imi deschideam un stand de covrigi, in mama ei de treaba... happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte greu sa faci rost de un loc la buget, nici media ta nu e cea mai stralucita.Mai trebuie sa faci si sacrificii pentru viitorul tau, cauta-ti un loc de munca, strange si nu in ultimul rand cauta o facultate pe placul tau