| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am niște dificultăți in privita facultății, eu vreau sa aplic la medicina dar nu știu orașul, la Iași n ar fi o opțiune din ce am auzit (chiar daca i mai aproape de casa), cluj nu vreau si nici targu mures, ar mai rămâne București (unde voiam inițial chiar daca i mai departe) numai ca oamenii(care i considera pe cei veniți "din provincie" chiar daca nu s de la țară) aglomerația plus preturile... Cam bat în retragere...sugestii?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La medicina nu se aplica, se da examen si sunt in general cate 20-30 elevi pe un loc.
Adica este concurenta foarte mare!
Nu are importanta ca esti de la tara sau de la oras, important este cat de mult ai invatat, fiindca examenul este numai din materia invatata.
Nu prea inteleg ce-i cu preturile mentioante pe aici, ca nu te costa nimic sa te inscrii si sa mergi la examen, iar daca esti copil destept si iei note numai de 9.50 si 10 atunci faci facultatea pe gratis, fiindca primesti bursa si stai pe gratis in caminul studentesc.
Chiar nu face vreun sens sa mentionezi provincia aici sau orasul, ca-i vorba de un examen pana la urma, nu de expunerea de imbracaminte, sau etalare de port national.
Deci, motivele pe care le aduci aici sunt din cele mai proaste si inutile, fiindca in realitate, intra la medicina numai un copil destept, care pune mana serios si invata pe rupte pentru examenul asta, indiferent ca-i sarac, traieste la tara, oras sau vine de la orfelinat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar ce are Iasiul la faza asta? Mergi la Chisinau sau Odessa, atunci!

| Catrice a răspuns:

Acolo nu, acolo nu...tu de fapt ori nu vrei facultate ori vrei sa o faci acasă.

| Lukasssz a răspuns:

Eu in locul tau as alege Iasi!

| Eireann a răspuns:

Timisoara ce are? Clujul ce are?

| emilllyya a răspuns:

Da Iasi, Tg Mures si Cluj ce au? Ca sunt toate facultati bune.

| StanescuLata a răspuns:

Timisoara, taramul rockerilor sau Craiova daca iti plac ritmurile orientale.

| Crazyroshk1 a răspuns:

Atat facultatea din Cluj, cât și cea din Iași, sun in topul celor mai bune facultăți de medicina din țara. Deci mai gândește te laughing