| SophieAnne a întrebat:

Am o curiozitate. Ce facultate ati alege dintre Drept (cu specializarea magsitratura) sau Litere (pe o limba rara), luand in considerare salariul, beneficiile, pozitia si recunoasterea sociala? Sunt intr-o dilema si nu stiu ce sa aleg dintre astea doua, desi amandoua imi plac enorm, doar ca, ca si traducator nu cred ca ai o recunoastere in societate prea mare, dar salariul e destul de bun. Va rog sa va ganditi bine, poate chiar cei care ati facut una dintre facultati. happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu exista facultate de drept cu specializarea magistratura, aceasta se face abia dupa terminarea facultatii, reusind la admitere si urmand cursurile INM.
Sigur ca eu, care am fost jurist, as alege tot o facultate de drept.

| SophieAnne explică (pentru Ioandelasal):

Stiu tot despre facultate si despre INM, doar ca m-am exprimat gresit cand am mentionat specializarea. Ma refeream pe ce ma orientez dupa facultate, dar da, stiu de cei 2 ani la Bucuresti. Si cum e cu timpul liber? Am auzit ca nu e prea existent, sau ca e o munca solicitanta. Pericliteaza in vreun fel viata de familie? Imi place sa vorbesc cu oameni din domeniu happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru SophieAnne):

Magistratura, fie ca este vorba de procurori sau judecatori, este o munca solicitanta, mai ales daca vrei s-o faci in litera si spiritul legii. Timpul liber exista, dar mai putin ca in alte profesii, in care se munceste strict 8 ore/zi. S-ar putea sa si afecteze viata de familie, acum depinde si de sot/sotie.

| dariaflorina a răspuns:

Eu cred ca ambele au salarii destul de mari si bune, dar in special la Drept! Eu te pot sfatui sa iti asculti inima! Sa faci ceea ce iti doresti cu adevarat in viata! Ce meserie vrei.Intr-adevar,eu inca nu am ajuns la facultate, dar e doar un sfat.