| Gijbdtihcv a întrebat:

Am o intrebare daca eu sunt la liceu clasa a 9-a si vreau sa ma transfer la profesionala de ce am nevoie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
e)elevii din clasele a IX-a, a X-a şi a XI-a din învăţământul liceal se pot transfera în aceeaşi clasă în învăţământul profesional cu durata de 3 ani după susţinerea examenelor de diferenţă, în limita efectivului de 30 de elevi la clasă şi în baza criteriilor prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;"
Fata de aceste prevederi va trebui sa te interesezi la scoala profesionala, spre a afla ce prevede regulamentul acesteia si apoi sa depui cererea de transfer.

1 răspuns:
| TimSem a răspuns:

Cel mai bine întreabă la liceul la care ești!