| andreea0722 a întrebat:

Buna, am o intrebare, nu prea sunt hotarata in legatura cu facultatea si as avea nevoie de o parere.
Sunt clasa a 12a pe turism si alimentatie si m-ar incanta universitatea din Constanta pe finante si banci insa nu stiu prea multe in legatura cu meseria pe care as putea s-o fac dupa si daca este o alegere potrivita. Puteti sa-mi spuneti cate ceva in legatura cu facultatea asta sau daca ar trebui sa ma duc pe altceva si de unde as iesi cu o meserie ok si cu un salariu decent?

Răspuns Câştigător
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Eu sunt la facultate de inginerie tehnologica si management industrial din Brasov. Au si ei facultatea de finante banci si descrierea ei este:
Studenții dobândesc competențe de administrare financiară a firmelor, de gestiune a impozitelor și taxelor, de analiză și previziune financiară a activității firmelor, de asigurări comerciale, precum și de management bancar. Finalizarea acestui program de studii le permite absolvenților abordarea mai multor profesii în domeniile finanțelor firmei, finanțelor publice centrale și locale, instituțiilor publice, societăților de asigurări, băncilor și instituțiilor financiar-bancare.
In Brasov sunt foarte multe fabrici din industria automotive si se cauta foarte mult inginerii, inginerii de calitate sau de productie.
Parerea mea este sa te gandesti un pic unde vei vrea sa te stabilesti dupa terminarea studiilor si sa faci un mic search pe ejobs, bestjobs sa vezi cam ce se cauta.
Bafta!

| andreea0722 explică (pentru 70gabriela70):

Multumesc mult ❤

| 70gabriela70 a răspuns (pentru andreea0722):

Cu drag

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o facultate care iti va aduce de munca intotdeauna, ca poti fii contabil la orice firma din tara sau din lume.

| siriusblack98 a răspuns:

Dupa facultatea aia in primul rand poti sa te faci contabil. Dupa aceea pe locurile secunde vin posturile de administrator al unei firme, gestionar financiar (care-i tot un fel de contabil dar depinde de la firma la firma), analist financiar, cam astea imi vin acum in minte dar stiu ca mai sunt cateva.De unde poti sa iesi cu o meserie bine platita? De la facultatea de medicina.Ca in rest faci o facultate si nici nu se uita la tine pentru ca n-ai experienta ori relatii/pile.