| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a întrebat:

Buna! Am o intrebare pentru voi, cum era viata in urma cu vreo 10-12 ani? Exista asa tehnologie? Efectiv am in scara blocului meu un afis cu un telefon Samsung s1 mini din 2011, frate, realizati ca in urma cu 10 ani ce telefoane erau la moda si acu daca il arati la careva rade de behăie, sau despre oameni, deci la mine in oras is fete la 13-14 ani merg cu cei de 20 la cabana, pai cum de ii lasa parintii? Stau sa ma gandesc, mi sa parea ca in urma cu 10 ani totul era mai simplu si frumos, nu tehnologie in halul asta, nu fete de genul, fitele si mofturile au avansat odata cu tehnologia si as vrea mai multe detalii despre vremurile de prin 2008 pe acolo? Dau funda

29 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tehnologia a ajuns atat de inaintat, incat telefonul este mai "destept" decat utilizatorul lui! tongue
Nu te mira, daca tineretul nu cunoaste tehnologiile vechi, cum sunt: strangerea unui surub, folosirea cuielor, aprinsul unui foc, in natura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar să vezi vremurile din 1960 când visam la video telefoane și drone ca la ceva SF, când twistul și rockul erau ceva interzis, când te dădea afară din liceu dacă purtai pantaloni pescărești ( un fel de blugi) sau dacă erai băiat și purtai părul lung.

| Yuoia a răspuns (pentru sadrian46):

Vai ce exagerezi!
Asta e propaganda. Nu credeam ca esti capabil de asa ceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

N-ai trăit tu pe atunci să fi văzut dacă făceai propagandă cum încasai 20 la fund la organe și servicii. Sau pumni în ceafă și la ficat, că acolo doare, dar nu rămân vânătâi.

| Yuoia a răspuns (pentru sadrian46):

Mosulica, daca esti nascut in '46, am mai multi ani decat tine.
Sa fii tu sanatos la trup dar mai ales la minte! Ca belelele curg garla.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Mă bucur tinere pentru tine. Știi cum se certau la armată colegii mei în 71? Scoteau fiecare buletinul și se certau pe anul nașterii. Văd că și tu faci la fel. Asta a propos de minte. La minte chiar acum merg la reparație capitală. Dar mai știu cum mă chiamă, încă. Avantaj 1 față de tine. Că dacă eu sunt moșulică, iar tu ai ani mai mulți, tu cine ești? Moș Crăciunilă?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dorinele, tu esti?

| Frank51 a răspuns:

Acum 10 ani nu aveam telefoane și social media, de aceea trebuia să ne distrăm altfel, ne jucam fotbal și v-ati ascunsea, lumea evoluează, ar fi stupid să spunem că prezentul nu este cel puțin mișto si lejereanu.

| Catrice a răspuns (pentru Frank51):

Câți ani ai de curiozitate?
In 2011 era popular Facebook, majoritatea aveau, chiar dacă incă se mai folosea YM. Toată lumea cerea de la toată lumea prin școală prin afara id-ul de mess, Facebookhee hee diferența era in ce se posta pe Facebook fața de acum. În 2005 multi colegi aveau telefoane, în 2006 deja ii numărai pe degete pe cei din școală care nu aveau, pana și aia din clasa întâi aveau, în 2010 deja aveau o grămadă din astea smart sau cu touch din ala vechi...da' precis tu atunci te-ai născut și nu ți-o dat mami voie cu telefon pana la liceu.hee hee

| gabicoo a răspuns:

Acum 10 ani trăiam în peșteri!
hee hee

| Lioana a răspuns:

In urma cu 10 ani exista tehnologie apropiata de cea de acum. Nu e mare diferență.
Diferenta fata de trecut o face aparitia internetului si a telefoanelor mobile.
Internetul s-a introdus in Romania prin 1992. Deci acum aproape 30 ani. A devenit mai raspandit de a inceput lumea sa comunice pe mail, chat, mirc, yahoo messenger prin 1997-1998.
Telefonul mobil a aparut putin mai tarziu dar tot prin acea perioadă.

| Yuoia a răspuns (pentru Lioana):

1991 Se anunță public World Wide Web.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_Internetului
Nu suntem chiar asa departe de ceilalti.

As zice ca si acum e cam la fel. Ma uit la un lucru care ma intereseaza de cateva luni. Ultimul model de aparat foto bridge Nikon (mai scump nu-mi permit) aparut la noi este b500 sau p900. In timp ce pe piata mondiala s-a ajuns (pe clase) la b700, p1000. Intre ele mi sunt vreo 3 numere. La noi nici nu s-a auzit de ele. Nu stiu cei ce le comercializeaza, nu vorbesc de cumparatori. Eu am informatii din afara. Unele se gasesc chiar pe siteuri cu produse secondhand. Folosite bine.

| Lioana a răspuns (pentru Yuoia):

Citeste cu atentie ce am scris. Eu spuneam cand a aparut internetul in Romania nu in lume.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Internet_in_Romania

| Yuoia a răspuns (pentru Lioana):

Nu sunt analfabet. Dar toti au tendinta sa sublinieze cat de inapoiati suntem noi cu tehnologia. Si ti-am aratat ca in Romania a aparut destul de repede dupa "nasterea" sa.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Apropo, uita-te la ce scie GabiDumitrescu.

| Lukasssz a răspuns:

Nu aveai atat de multe tehnologie(singurul lucru naspa).Cat despre oameni, sunt la fel de nesimtiti ca atunci.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai putea sa te uiti si prin TPU, la intrebarile de prin 2009-2010. Sa vezi aici ce capsula a timpului.

Iar daca vrei sa iti imaginezi cum era viata, uita-te la intrebari despre timpul liber, politice, sociale, etc.

| Alin5644466 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fix asta fac eu sa vad ce intrebari punea lumea pe TPU in 2009-2010, ca am vazut ca sunt foarte multe intrebari de pe vremea aceea happy

| Yuoia a răspuns:

Esti inapoiat rau baiatule. Cum crezi ca nu exista tehnologie acum 10-12 ani?

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Yuoia):

Nu in halul asta gargamele, nu mai vezi de cand auzi

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Sincer era mai distractiv inainte ca si copil. Te jucai cu prietenii afara( de obicei ne strangean 8-10). Si acum cand mai am timp ma joc de-a v-ati ascunselea, pur si simplu e distractiv cand suntem multi. Imi e putin mila de copiii din ziua de astazi, nu pentru ca sunt invidios ca au telefoane, ci pentru ca e clar mult mai distractiv si educativ sa te joci fizic si in aer liber, decat sa iti prajesti creierul la pc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În urma cu 10 ani crezi ca era mai simplu, mai frumos... Eu când eram copil mergem cu sania pe derdeluș, eram mai mulți copii, se știa de jocuri copilărești. Acum copiii urca pe trenuri să își facă selfie. Sau își pun viata în pericol făcând tot felul de provocări pe tiktok crezând că așa devin și ei celebri. Sau își fac oral prin toaleta școlii apoi se filmează și postează pe internet. Tehnologia este prost înțeleasă de unii. In urma cu 10 ani viata era la fel ca astăzi, doar ca nu ai văzut din perspectiva care trebuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era la fel ca acum. Ce crezi ca roacherii sunt doar de acum? Toti la varsta lor se destrabalau pana si pe vremea lu ceasca erau mame la 15 ani ba chiar mai multe ca nu stiau de prezervativ. Si pe atunci vroia toata lumea calculator si mess si fifa 2007 si telefon cu clapeta fain si mp3. Acelasi rahat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

@Yuoia: Ce propaganda, tovarase? Serios? Gindeste-te ca in 1960 toata telefonia era cu fir, si nici de alea nu avea acasa toata lumea. In 1960 un calculator de mii de ori mai lent decat cel mai jalnic telefon smart pe care il gasesti acum pe piata ocupa sute de metri patrati.

| nukeyly a răspuns:

De la The Roswell incident is the 1947, tehnologia a inceput sa creasca mult, totul era mai simplu si frumos atunci, da asa-i, dar si acum e mai frumos ca inainte din cauza varietatii existente.
Atunci nu erau si acum sunt termene de comparatie mai largi si asa am ajuns in faza asta iar la uniii figurile li s-au urcat la cap si se "delireaza" in masa, genuri: fitosi figuranti pupincu_isti etc.

| ReignForest a răspuns:

Pe vremea aia exista tehnologie dar nu era așa. Exista piczo și hit5(era un fel de Facebook) și mai era celebrul yahoo messenger.Era alte vremuri atunci, dar Facebook era și în 2009.

| relian a răspuns (pentru ReignForest):

Ce-i ala hit? laughing nu a auzit, poate hi5, dar mai stii poate era si ce spui tu.De yahoo messenger da, nu inteleg de ce au scos ala, yahoo inca exista, aveam mai mare incredere in yahoo decat in Facebook.

| InRezevor a răspuns:

Sincer chiar te înțeleg și sunt de aceeași părere. De asta și după ce termin școala vreau să mă mut la munte și să duc o viață la distanță de tot haosul