| DennK a întrebat:

Am o problema cu admiterea la facultate, și am nevoie de sfaturi. Am candidat la 2 : ULBS și ASE. La ULBS am fost admisă la profilul dorit, dar la ASE sunt in așteptare. Am plătit taxa de școlarizare (2000 RON) la ASE, așa cum ei ne recomanda pe site, noua, celor din lista de așteptare, iar in 25 (dar nu se știe exact ora) voi afla dacă am intrat sau nu. Problema apare atunci când la ULBS, locurile se pot confirma pana in data de 25 inclusiv, iar la ASE pana in 24 inclusiv. Ca sa nu îmi pierd locul, va trebui sa confirm la Sibiu, să plătesc taxa (pentru ca am intrat la taxa), iar in cazul in care intru la ASE, să-mi retrag dosarul și sa merg la ASE sa confirm, sau, sa risc să-mi pierd locul de la ULBS așteptând rezultatele de la ASE. Am nevoie de un sfat, mai este și altcineva in situația mea?
Mulțumesc

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca la ASE esti la taxa si la Sibiu la buget poti confirma la Sibiu si in cazul in care te accepta la ASE poti renunta la Sibiu apoi. Treaba e posibil sa fie putin ilegala pentru ca in mod normal nu ai voie sa confirmi la 2 facultati, dar daca una e la buget si alta la taxa ar trebui sa fii ok (in special daca ambele sunt la taxa).

| Iunix a răspuns:

Uită-te pe listele de așteptare. Care este prima medie, cea mai mare medie din listele de așteptare? Ce medie ai tu? De obicei îți spun eu din experiență, dacă ești pe lista de așteptare te poți considera respinsă. Acum depinde de câți studenți sunt pe listele de așteptare care au media mai mare de cât a ta.

| DennK explică (pentru Iunix):

Din fericire am intrat, și nu printre ultimii. Problema mea acum este ca nu știu dacă am termen sa duc documentele in original (eu la dosar le-am lăsat copii legalizate).