| TPUuser282828 a întrebat:

Am o problema destul de serioasa si as aprecia orice raspuns sau persona care ar dori sa ma ajute.

Deci ma gandesc de ceva ani la ce o sa fac dupa ce termin scoala. La ce liceu si facultate trebuie sa merg pentru ce-mi doresc si daca am sanse. Pe langa asta, nu sunt motivat deloc pentru scoala. Pur si simplu o urasc. Mereu fac lucrurile bun si cu placere cand vreau si am motivatie, dar pentru scoala nu am. Pur si simplu merg pentru ca stiu ca altfel o sa ajung in drum. Ei bine, daca imi rezolv problema asta poate voi avea si mai multa motivatie pentru scoala. Omor doua pasari cu o piatra.

Care e problema mea? Pai, sunt foarte pasionat in a avea o cariera in industria jocurilor online. Multiplayer/Singleplayer, nu cred ca tipurile astea de detalii sunt importante, asa ca nu o sa-mi implu casuta de intrebare cu ele.

Vreau in special sa fiu un Community Manager pentru un joc/o companie/un studio. Imi place sa comunic cu lumea, mai ales in mediul online, sa scriu anunturi, sa ofer servicii de suport, am un talent in a scrie "povestioare" (orice prezentare pentru. orice event/update trebuie sa continua putin din toate astea), si, pe scurt, totul legat de acest post...

Problema mea e ca nu am nicio idee de, si as aprecia daca mi-ati spune:
- imi trebuie note/medii bune la scoala? pe ce trebuie sa ma axez?
- la ce profil de liceu ar trebui sa merg?
- la ce facultate?
- orice alte detalii
- idei de companii care angajeaza, daca am nevoie sa ma mut intr-o alta tara sau sunt si in Romania astfel de companii

Mi-ar placea cel mai mult sa lucrez intr-o comanie indie, si nu ceva masiv/mare, ca ubisoft etc.

Sper ca m-am facut inteles, nu stiu cati au idee despre chestia asta, dar merita sa-mi incerc norocul cred.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara o scoala si in special fara matematica, nu poti face programare pentru jocuri, ori ce-ti place tie, ca totul se bazeaza pe formule matematice.
Este normal sa-ti placa jocurile online, esti copilas mic si acum nu visezi decat la jocuri si lumea virtuala, toti baitetii fviseaza la asta!
Mai tarziu, cand vei mai creste, vei intelege ca lumea virtuala este departe de cea reala, de cea in care trebuie sa interactionezi cu oamenii, sa fii in stare sa-ti iei un servici, sa cunosti fete, sa te bucuri de viata, sa te casatoresti samd
Acum, trebuie sa intelegi ca, fara scoala, nu ai nici o sansa in viata!

| CuriousStuff a răspuns:

Liceul nu conteaza, faci management si poate, poate ai noroc sa ajungi manager candva, dar companiile de jocuri nu angajeaza asa de usor, pentru ca toata lumea vrea sa lucreze pentru ei, si manager... Asta ajungi dupa cativa ani de munca, probabil si fara facultate. Prima data termina-ti liceul si probabil pana termini o sa te orientezi catre un job mai... posibil. Toti am vrea sa fim manageri, sa dam doar indicatii, din pacate iti trebuie multe aptitudini pentru a fi unul, si anumite trasaturi de caracter, e mai greu decat pare.

| TPUuser282828 explică (pentru CuriousStuff):

Nu cred ca un community manager da indicatii si restul? E ca un reprezentant al acelei companii/produs, ofera customer support, raspunde la e-mailuri, scrie anunturi pentru update-uri sau orice altceva, se ocupa de comunicare etc. Nu e ca un "boss" sau ce ai spus tu acolo (?)

| Pool77 a răspuns:

Ca un om sa ajunga acolo, este o sansa de la 10000 la 1.
Uita-te la jucatorii de LOL, CS GO, Dota, care chiar o fac la un nivel de profesionism, si fara magarii.
Am inteles la ce te-ai referit in intrebare, restul nu au inteles.
Nu are nici un sens sa faci informatica, cat timp tu nu vrei sa creezi/intretii jocuri.
Locul tau e mai mult ca un secretariat, sau cel putin ceva de genul.

| TPUuser282828 explică (pentru Pool77):

Exact. Un Community Manager se ocupa cu comunicarea anunturilor, update-urilor, informeaza jucatorii daca exista probleme de conexiune, ajuta si ofera suport, raspudne la formularele de contact (parole pierdute, alte tipuri de probleme). Tine lumea la curent cu ce fac dezvoltatorii si tot restul.

Nu cred ca as putea ajunge asa ceva in LoL sau jocuri de astea foarte mari, am si precizat, in ceva indie.

Apreciez ca esti singurul care ai inteles, dar alte sfaturi in afara de faptul ca e foarte greu sa ajungi asa ceva?

| Pool77 a răspuns (pentru TPUuser282828):

Ti-as da sfaturi cu mare drag, insa nu am cunostinte pe postul acesta.
Oricum si daca te gandesti, astea tot tin de secretariat. Parole pierdute/conturi banate, starea serverului.
Si cum ai spus-o si tu, daca nu poti ajunge undeva pe la un LOL, atunci nu merita, de ce? Pentru ca nu se plateste bine.
Da-le un mail celor de la LOL, CS GO etc, si posibil sa te lamureasca ei mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPUuser282828):

Alege-ti alta meserie, eu sunt realist.

| volumexd a răspuns:

Pentru inceput, media 10 la purtare de siguranta (nu conteaza la toate facultatile, dar la unele e esentiala) si media de la BAC, evident (la care intra nota din examen si media din liceu- deci conteaza si notele).
-Profilul de liceu ar fi mate-info, pentru ca daca vrei sa te axezi pe jocuri video iti trebuie informatica, eventual si diploma de examen ECDL.
-Ca facultate, Politehnica sau Informatica. La politehnica sunt mai multe sectii, ai de ales. O sa se faca targ de facultati in clasele XI/XII si o sa vezi atunci exact ce oportunitati ai.
-Cat despre companii/firme, o sa fii mai bine informat in facultate, intai vezi ca faci pana acolo.winking

| TPUuser282828 explică (pentru volumexd):

Nu inteleg de ce mi-ar trebui informatica? Nu vreau sa ma fac programator, ci CM (community manager). Pozitia asta nu prea are treaba cu programarile si altele, se ocupa mai mult de anunturi, comunicarea cu jucatorii/cumparatorii, depinde de caz, ofera customer support etc. Nu cred ca are asta treaba cu codarea.