| Antoniaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am obținut un loc la buget la un profil al facultății, însă aș vrea sa ma mult din anul 2 la alt profil la aceeași facultate. Întrebarea este dacă voi intra direct la taxa?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă trebuie și acolo să reiei anul 1 atunci da, intri la taxă primul an obligatoriu indiferent dacă ai mdie de buget.

| RoCkKiD a răspuns:

Practic tu vrei sa te muti la alta specializare nu profil. Acolo o sa depinda de mai multe chestii. In primul rand de ce regulament si procedura de transfer are facultatea respectiva, ar trebui sa cauti pe site sau sa intrebi la secretariat.

In primul rand, in functie de cat de similare sunt specializarile e posibil sa fii nevoita sa dai echivalari sau examene in plus iar media ta la noua specializare va fi formata din notele pe care le ai din anul unu (si iti sunt recunoscute la noua specializare) + notele la examenele de echivalare. Asadar va fi putin mai dificil sa ai o medie buna in cazul tau, decat in cazul tudentilor de acoloc are au studiat tot anul treburile alea pentru a da examen.

In al doile rand, in functie de ce noroc ai, noua specializare ar putea sa iti faca viata grea cu tranferul sau nu. Daca au nevoie de studenti ca e o specializare mai SF o sa te ia cu bratele deschise. Daca e o specializare super populara risti sa fie pretentiosi si sa te puna sa dai echivalari si la materii similare.

Eu zic sa fii harnica anul asta si sa te interesezi exact cum merge treaba cu transferul in facultatea aia si chiar sa te pregatesti la materiile care specializarea aia le face si tu nu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca au mai ramas locuri acolo (chiar si la taxa) poti sa te muti si acum, dar inainte de inceperea anului universitar. Pur si simplu secretara face un clik si te muta, e perfect legal. Sau daca nu au mai ramas locuri poti sa vorbesti cu cineva de acolo sa faceti schimb.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Depinde de numărul de credite pe care îl vei obține la sfârșitul anului și dacă vei avea restanțe. Locurile la buget v-or fi ocupate întâi de cei care nu au restanțe, în funcție de nr de credite, iar apoi dacă vor mai fi locuri la buget, vor întra și cei cu restanță la buget în limita locurilor disponibile, restul la taxa.