| ykwty a întrebat:

Am și eu o curiozitate... Pot avea 2 contracte de munca la aceeași firma?
Lucrez part time la un mega și as vrea sa mai caut un alt mega la care sa lucrez tot part time și nu știu dacă e posibil.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau nu este vorba de 2 contracte individuale de munca ci de un singur contract, avand locul de munca la 2 unitati diferite ale aceluiasi angajator.

| ykwty explică (pentru Ioandelasal):

Nu contează câte contracte... ideea e să se poată. O sa vorbesc cu șeful meu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorbeste cu șeful tau si vezi ce zice el, aici este vorba de cunoasterea legii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, dar de ce nu stai tot la acelasi, la full-time?

| dannyel86 a răspuns:

Codul muncii Art. 35. [cumulul de functii]
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

| siriusblack98 a răspuns:

Se poate, nu exista o regula impotriva.

| RaduRobertRO a răspuns:

Este posibil, dar ai sa ai un singur contract cum ar veni.

| Alle236 a răspuns:

Ai voie