| iulya_3792 a întrebat:

Am si eu o intamplare la care vreau sa imi raspundeti... Dar ea se repeta de mai multe ori pe zi.
Mama mea, cand vin de la scoala nu e acasa. Sora mea, Delia, trebuie sa ma joc cu ea. Apoi o culc, si ma apuc de teme. Nu le termin, ca nu pot sa mi le fac... Nu am timp!
Mama mea spune:
- Joaca-te cu sora ta. I-a lasa lectiile! Ce e mai important? Sora sau scoala?
- Sora, mama. Dar eu sufar pentru asta la scoala! Ma cearta doamna invatatoare!
- Nu am treaba cu ea! Am treaba cu tine! Si ce? E de suferit pentru mine?
Cine e de vina? Nu inteleg. Va rog mult!
Multumesc. hee hee

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pacat ca mama ta se gindeste doar la ea, ca si mama mea dealtfel, si sunt specimene rare asemenea fiinte, se gindeste doar ca sa ai tu grija de surioara ta ca sa scape ea. Oricite motive ar avea in acest sens ar trebui sa priveasca si la viitorul tau, sa te impulsioneze sa iti faci temele, si sa inteleaga ca daca nu le faci, ai probleme la scoala, si nu numai, caci fara scoala facuta asa cum trebuie, azi mai greu te realizezi...

| undercovergirl a răspuns:

Buna Iulya,

In primul rand intrebarea ta m-a lasat masca...nu stiam ca mai sunt si parinti pe care nu-i intereseaza cum se descurca copii lor la scoala, si mai ales nu le ofera suportul necesar pentru a reusii in viata.
Scoala este foarte importanta, poate fi considerata ca un pas important pe care trebuie sa-l urmezi in viata si fara de care nu poti reusii.
Sfatul meu este sa vorbesti cu dirigintele sau diriginta, sau cu o profesoara si sa-i explici cum sta situatia. Uneori oamenii maturi sa zicem se inteleg mai bine intre ei; profesoara poate vorbii cu mama ta explicandu-i de ce este important sa inveti.
Nu stiu ce varsta are sora ta, dar dupa cate spui tu se pare ca este mai mica, incearca sa-i dai o carte de colorat si cateva culori sa se joace si tu incearca sa-ti faci temele si sa citesti pentru scoala.
Atunci cand copilul este ocupat nu face galagie cea ce este un punct in plus pentru tine. Tu poti sa faci temele linistita iar ea sa coloreze sub supravegherea ta.
Asa impusti doi iepuri dintr-o data si reusesti sa te intelegi si cu mama ta.
Succes happy

| valy a răspuns:

Buna.In primul rand ar trebui sa ii explici ca scoala e mai importanta decat sa te joci cu surioara ta.in al 2-lea rand de ce nu ii gaseste mama ta surorii tale niste prieteni prin fata blocului sau sa isi aduca ceva o prietena acasa si sa se joace cu papusheletonguesau ceva de genu sa te lase pe tine sa te ocupi de scoala.sau daca ii pasa asa de mult de fiica ei sa aiba parte de joaca de ce nu se joaca ea cu ea cat iti faci tu temele sau te ocupi de scoala si eventual intr-un timp liber sa iti faci si pentru ea sa te joci. sper sa iei o decizie buna din tot ce ti-am explicat sau daca nu incearca cat iti faci tu temele sa ii dai si ei ceva de facut.sa deseneze sau mai stiu eu ocupatii din astea deale fetelor...pa pa

| anss23 a răspuns:

Mama ta ar trebui sa-ti lase mai mult timp pentru tine ca cand o sa fii mare nu o sa fii platita de nimeni pentru ca te joci cu sora ta ci pentru ce ai invatat. Vb cu ea si spune-i ca ai probleme la scoala din cauza asta.Invatatura e sigur mai importanta!big grin

| Betty18 a răspuns:

Incearca sa vorbesti calm cu mama ta si sa -i explici ca iti trebuie o scoala pentru ca este in joc viitorul tau,, ai carte, ai parte". sora ta este mica si are nevoie de atentie sa nu pateasca ceva, incearca sa o lasi sa se joace si ea singura cu jucarii in camera unde inveti tu. daca mama ta nu are timp sa stea cu surioara ta pentru ca se duce la servici vorbeste cu tatal tau. el ce parere are despre asta? comunica cu parintii tai si iti va fi mai usor

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai importanta e scoala. spune-i mamei tale asa: mama, vrei ca sa am si eu un viitor? lasa-ma sa invat! daca nu vrei sa ajung un om care sa nu poata sa faca nimic! sper ca sfatul asta sa te ajute mult! bafta!~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-i mamei tale ca scoala e intr-adevar mai importanta decat sora... Daca nu ai scoala n-o sa ajungi niciunde.Asa ca rog-o pe mama ta sa aiba ea grija de Delia si tu sa iti termini temele, iar apoi te poti juca cu Delia si poti avea grija de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca trebuie sa inveti pentru ca in viitor iti va fi de folos.Rlaxeaza-te!

| Anecherry a răspuns:

De ce nu incerci sa-i pui doamnei invatatoare situatia de acasa? Poate o discutie intre ea si mama ta ar fi mai folositoare; e clar ca mama ta se gandeste la ea mai mult decat la tine, si nu stiu cata importanta va da unei discutii cu tine. Sunt sigura ca doamna invatatoare te va intelege si va face tot posibilul sa te ajute. Mult noroc, pupici:*.

| jocnecurat a răspuns:

Da ce mama ai tu? In cazul meu era invers,,, vroiam sa stau fu fratemiu mai mic si maicamia ma trimitea la lectii.lol.imi rupea capul daca nu invatam.