| SeByRaKa a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, cine ma lamureste primeste funda.
Eu am fost la liceul tehnic energetic si am fost pe profilul automatizari-intensiv engleza, am fost pana in clasa a 10 al-2 sem. Apoi m.am mutat la o scoala profesionala pe profil CNC, si cum am vazut cat de greu e si se castiga banii foarte greu am decis sa merg in continuare si sa fac o facultate, dar aici vine problema, cine imi explica cum merge treaba? Ce trebuie sa fac sa pot merge la o facultate si ce pot iesii de la acea facultate, ce stiu este ca trebuie sa fac un seral si de aici nu mai stiu.
Va rog frumos sa ma ajutati, multumesc.

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Cum ai zis si tu, in primul rand trebuie sa te muti de la profesionala la liceu, sa iei bac-ul iar apoi iti poti alege o facultate.

Apoi, pentru alegerea facultatii o sa ai nevoie de niste ajutor. In cazul in care exista un centru pentru consiliere in cariera in oras/ la scoala, du-te al ei. In cazul in care nu exista poti apela la servicii on-line gen, http://consilieresiorientare.ro/.

Daca o sa termini liceul cu note bune + o nota decenta la bac o sa ajungi la buget, daca nu va trebui sa platesti taxa de scolarizare care tine sa fie 3000+ lei/ an si vei facem minim 3 (in functie de facultate).

Tine minte ca nimeni nu iti garanteaza un post sa finalul facultatii, de acolo incepe alta distractie.

Bafta.