| AdelinPetrisor a întrebat:

am si eu o intrebare. daca sunt campion olimpic la sport si as vrea sa merg la o facultate alta decat cea de educatie fizica ..as putea? Pentru ca nu dau admitere si intru pe locuri de buget.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca vrei sa intri fara examen, pe locuri de olimpici poti doar la o facultate de educatie fizica, asa spune legea, de ex daca esti olimpic la matematica poti intra fara examen la facultatile de matematica si inginerie.
Dar daca vrei alta facultate in afara de sport, nu e nicio problema, dai admitere la fel ca toti ceilalti.

| dragonmagd a răspuns:

O dată ce ai bacalaureatul​ de ce nu! Admiterea va fi ori concurs de dosare ori cu examen, depinde de facultatea pentru care optezi.