| Alina713 a întrebat:

Bună, am si eu o intrebare legata de facultatea de geografie din Timișoara, merita sa o faci? Adica ce poti face mai departe? Eu anul acesta termin liceul pe profil pedagogic, dar nu imi doresc sa procedez in acest domeniu, mereu am fost atrasă de geografie si tot ce tine de ea, dar foarte multă lumea mi-a spus că nu merita, m-am mai gândit la facultatea de psihologie si sociologie sau la relatii publice, sunt foarte dezorientat in ceea ce privește alegerea facultatii, poate sa ma ajute cineva cu niște detalii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai facut pedagogia, atunci poti deveni si profesor de geografie.
Tot in cadrul facultatii de geografie se invata acele notiunile superioare necesare intocmirii hartilor si proiectelor de teren pentru diferite proiecte mari, expertize cadastrale etc. Tot in cadrul facultatii de geografie ai si specializare de meteorologie etc. etc.

Multa lume fuge de la aceasta facultate, cu toate ca este nevoie de specialisti.
Proiectarea traseelor pentru autostrazi, cai ferate, fluviale, aeriene si alte cartografii (hartile GPS si asemanatoare) toate se fac sub indrumarea si masuratorile facute de cei care au terminat geografia.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sincer, realitatea e ca in afara de profesor de geografie sau agent de turism nu prea te pregateste pentru un job specific. Ce-i totusi drept e ca facultatea in sine e foarte faina, sunt o gramada de iesiri pe munte etc.

Dintre facultatile pe care le-ai amintit cred ca psihologia sta cel mai ok la angajabilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu ce poti face cu facultatea asta si in ce domenii se cere, stiu ca poti fi profesor de geografie, in rest habar nu am.