| Mariarobertina300000000 a întrebat:

Bună.
Am și eu o întrebare!
Vreau să dau la Marketing. Știe cineva cât timp se face mate? (un semestru? Un an?) sau la ce nivel se face? (M1 sau M2?). Ideea e că nu prea îmi place matematică, vin de la filo si nu prea am mai făcut si nu stiu daca fac față!
Sunt materii la care nu te ia de la 0? Bine nu să te ia de la 1+1, dar înțelegeți ce vreau să spun.
Dacă știe cineva mai multe despre Marketing si imi puteti explica ar fi super, am multe întrebări.

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

2 ani maxim
Anul 1 o sa freci dobanda compusa pe toate partile.

Anul 2 o bagi cu putina diferentiale, limite, euler, rahatisuri din astea.

Nu trebuie sa iti faci griji, pentru ca e usor.

| Mariarobertina300000000 explică (pentru cristimihailov):

Eu vin de la filo și cu matematica...
Mna
Mi e teama ca nu fac față
Voi ce ziceți sa ma duc la ASE sau la Universitatea Transilvania?

| cristimihailov a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Inca iti este teama, dar odata ce vei merge acolo vei realiza cat de usor este. Repet, nu iti face griji, alte lucruri sunt mai obositoare.

| Mariarobertina300000000 explică (pentru cristimihailov):

Da.
Imi e teamă că nu voi face față, mă gândeam sa-mi iau si un job part time pentru că vreau să mă descurc singură.

| cristimihailov a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Primii doi ani te-as sfatui sa incerci sa ii faci, daca se poate, fara job part time.

Dupa, poti sa o faci. Dar trebuie sa intelegi studentia. E o chestie pe care nu vrei sa o ratezi.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu faci matematica, probabil o sa ai o materie de statistica, unde trebuie sa stii sa faci adunari, scaderi, inmultiri si impartiri + cateva formule.

Pentru un motiv relativ dubios ai impresia ca aia e facultate grea...si nu e cazul, o sa fie 3 ani de labareala. Problema o sa apara dupa cand o sa vrei sa te angajezi, facultatea e partea usoara din ecuatie.

| Mariarobertina300000000 explică (pentru RoCkKiD):

Se gaseste greu de muncă?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Pai exista specializarea de marketing in toate centele universitare din tara, daca presupui ca scot cam 100 de absolventi pe an fiecare ai lejer 1000 de licentiati in marketing care intra anual pe piata muncii. Acum, nu stiu cate firme de publicitate stii tu dar eu nu stiu 1000, in plus asta ar presupune ca toate cele 1000 de firme pe care le-am inventat mai devreme au cate un om de la departamentul de marketing care iese la pensie in anul ala.

Am batut putin campii, dar prinzi ideea, sunt mai multi absolventi de marketing in fiecare an decat joburi existente pe piata muncii.

| Mariarobertina300000000 explică (pentru RoCkKiD):

Am crezut ca e un domeniu cautat, cat de cat bine plătit!
Bine sincer nu prea stiu in ce constau domeniile in care se poate lucra...
Sunt niste denumiri, dar nu stiu ce înseamnă.

| Ofiintă a răspuns:

Se face la nivel de m2.
Nu știu exact cât timp, 1 an sau 1 an și un semestru.