| AndreeaM303 a întrebat:

Am si eu o mare dilema.Sunt la filologie si ma tot intreb ce am sa fac mai departe.Am tot cautat pe net posibile facultati si meserii, dar nu ma prea ajuta.Asa ca,va rog,daca puteti sa-mi dati o lista cu facultati si meserii pe care le pot urma(cat mai ampla)
Am mai vazut raspunsuri in genul "Orice,oriunde", deci va rog sa fiti cat mai precisi.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Dianaㄨ a răspuns:

Hey, uite, ca sa nu mai dau eu copy-paste uita-te in raspunsurile mele castigatoare si vei gasi domeniile pe care poti sa le urmezi dupa terminarea profilului filologie.
Am scris acolo lista tuturor facultatilor pe care filologia le ajuta.
Succes!

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Uite si raspunsul meu cuiva care a intrebat cam acelasi lucru http://www.tpu.ro/......jung-ceva/

| AndreeaaD a răspuns:

Eu cred ca de la filologie nu vei iesi decat profesor sau avocat.Sa fii profesor in ziua de azi este foarte rau iar ca avocat trebuie sa fii foarte bun ca sa ajungi departe.
Asa ca ar trebui indiferent de profil sa pui mana bine pe matematica si sa dai la o facultate cu profil specific.
P.s:si eu am trecut a 9a; acum sunt la mate-info.Cu ceva timp in urma eram si eu in situatia ta si bateam cu pumnul in masa sa dau la filologie, am primit niste sfaturi si acum stiu ca am intrat unde trebuie.Nu sunt eu as la mate, din contra, dar voi lucra mult mai mult ca inainte si ma voi axa pe matematica pentru ca in ziua de azi e foarte importanta.
Bafta!

| mariusflorin90 a răspuns:

La filologie poti studia limbile straina bineinteles si limba romana si poti fi pe viitor profesor/profesoara de limba romana sau alte limbi straine thinking

| LoverBoy01 a răspuns:

Ceau. big grin Si eu sunt la filologie si m-am interesat si eu acum ceva vreme ce-as putea face mai departe. Nume de facultati nu-ti dau, pentru ca nu prea le stiu. Anyway, eu m-am decis sa ma duc la Oradea la facultatea de litere si eventual sa devin un profesor de engleza, sau sa fac facultatea de geografie/turism si sa devin un ghid turistic! sper ca te-am ajutat :*