| anonim_4396 a întrebat:

Am tot căutat și nu găsesc nimic concret, la Facultatea de Administrație și Afaceri din București, pe ce baza se face admiterea (dosar sau examen scris) și care sunt taxele anuale?! Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| AuricaMircica155 a răspuns:

Buna.
Eu am bagat dosar vara trecuta cand erau inscrieriile la aceasta facultate.
Admiterea se face pe baza de dosar. Media de la examenul de bacalaureat scris la limba romana si disciplina la alegere (ce alegi sa dai), se face o medie intre cele 2 si ea va fi media de intrare.
De exemplu eu an avut 9, 50 la romana si 9.25 la biologie si s-a facut media.
Taxa este 3600 lei.
Eu am ales sa ma duc la ASE si regret.

| Dishka a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Buna! Deci sa înțeleg ca predau dosarul de înscriere și după va trebui sa dau un examen? Ai scris in paranteza " ce alegi sa dai" sau a doua nota de la examenul la alegere de la bacalaureat? Mulțumesc mult!

| Dishka a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Buna! Deci sa înțeleg ca predau dosarul de înscriere și după va trebui sa dau un examen? Ai scris in paranteza " ce alegi sa dai" sau te referi la a doua nota de la examenul la alegere de la bacalaureat (gen media dintre ele)?
Iar de taxa la cămine știi ceva?
(Apropo, la ASE m-am înscris și eu ei am renunțat pentru ca oricum mi se părea banala!)
Mulțumesc anticipat!

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru Dishka):

Ce alegi sa dai la examenul de bacalaureat, proba la alegere. Nu se da examen pentru a intra la facultate. Se face media intre lb romana si disciplina la care mai dai examen. Eu am dat la biologie. Si s-a facut media inte romana si bio.

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru Dishka):

Mi se pare o pierdere de timp ASE ul. Sincer... isi bat joc efectiv profesorii. As renunta, si as da la altceva...

| Dishka a răspuns (pentru AuricaMircica155):

2 ani la rând m-am înscris la ASE, in primul an nu am intrat, și anul trecut in vara am intrat la taxa și am renunțat pentru ca nu prea credeam ca o sa ma descurc cu banii având in vedere ca nu s din București, și nici cu materia pentru ca eu am făcut filologie in liceu și am renunțat iar... anul asta as da la facultatea menționata in întrebarea mea și pentru ca m-am gândit târziu, ma gândeam ca se intra pe un examen scris și nu aveam când sa ma pregătesc, oricum o sa depun dosar și am sa încerc...nu îmi iese nota foarte mare (7.40) dar sper sa intru, mulțumesc mult!

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru Dishka):

Mai bine ai incerca la drept, la Dimitrie Cantemir, cica e mai buna, decat astea cu profil economie

| Dishka a răspuns (pentru AuricaMircica155):

E facultate de stat sau privată?

| Dishka a răspuns (pentru AuricaMircica155):

Și e cea din Cluj?

| AuricaMircica155 a răspuns (pentru Dishka):

Cea din Bucuresti... Universitatea crestina Dimitrie Cantemir, la drept. Se intra pe baza de dosar. da mi pe insta sa mai vorbim ca si eu as vrea sa dau acolo bianca. 21am ma cheamă pe insta