| jessyyou a întrebat:

Anul asta dau la facultate. Vreau sa dau la stiinte ale comunicarii, imi pare interesant. Stie cineva cum e acolo, e greu, daca inveti spune mai detaliat ce inveti, ce ai de facut, e interesant?

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut, iti scrie un Specialist in comunicare. Felicitari pentru ambitia de a intra intr-un domeniu in care vei respira practic creativitate. Trebuie sa stii ca ai nevoie de 3 lucruri pentru a reusi in domeniul asta: 1. Curiozitate; 2. Imaginatie; 3. Creativitate, la care se adauga tactul si priceperea la oameni. Depinde evident de facultatea pe care o vei alege, banuiesc ca e clar ca lcururile tind sa difere de la oras la oras. trebuie sa insa sa stii ca e un domeniu care e in plin progres, in care trebuie sa te informezi zilnic practic pentru a tine pasul. Facultatea de profil am terminat-o si eu, sincer sa-ti spun nu m-a impresionat (aveam si avantajul de a lucra in domeniu la momentul respectiv), dar m-a motivat sa studiez eu pe cont propriu (acum lucrez la o carte de PR) mai mult, ceea ce ajuta. vei studia PR offline, marketing si digital marketing, vei ''zappa'' prin istoria PR-ului in lume (in principal UK, USA si Romania), vei studia si notiuni de mass media si new media. E un domeniu care ti se va parea fascinant daca va reusi sa te ''prinda''. Ce e cel mai interesant? Faptul ca vorbim despre un domeniu in care inveti demiurgie (creezi practic ceva din nimic). E adevarat, in facultate, e xceptand stagiile de practica, 80% din curricula e pur teoretica, ceea ce e un minus, de asta iti sugerez sa te implici in cat mai multe activitati de PR. Poti incepe cu organizarea unor evenimente pentru facultatea ta. Vei invata astfel practic event management, crisis manakement, copywriting, social media content managing etc. Implica-te in cat mai multe activitati extra-curriculare, te va ajuta enorm sa cresti. vorbim de un domeniu care va exploda in 2-3 ani (in fond, orice firma de pe lumea asta sau entitate fizica sau juridica are neaparata nevoie de noi daca vrea sa aiba succes). recomand fara falsa modestie si workshopurile mele pe event management, branding si personal branding daca nu esti prea departe de Oradeahappy.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu vrea sa te demotivez, dar facultatea respectiva e o laba trista. Nu inveti nimic. Doar teorie.