| Andrei4k33 a întrebat:

As dori sa adresez si eu niste întrebări cunoscătorilor. În primul rând as dori sa mentionez ca am 16 ani si doresc ca pe viitor sa optez pentru Academia de poliție. Eu am 1.88 înălțime, sunt destul de bine facut ca si corp si niciodata nu am avut probleme cu sportul. Cred ca probele sportive as reusi sa le iau.

1. Prima intrebare ar fi daca rezultatul( ca si timp) de la proba sportivă contează mai departe. Adică dacă eu am scos 2 minute si 10 secunde si altul a scos 2 minute si 8 secunde. El este mai avantajat decât mine, este cu un pas în plus la intrarea în academie?
Sau contează doar sa te încadrezi in timpul lor si cine se încadrează este doar trecut mai departe?

2. A doua nelămurire a mea este cam ce înseamnă in mare toate specializările de la academie. Gen cu ce se ocupa in mare.

3. Aș mai vrea sa stiu si dacă poți opta pentru mai multe specializări. Gen daca e sa nu intru la una sa mai am si o a doua variantă.

4. Iar cel mai important si lucrul care ma macină le mine cel mai mult este cam ce trebuie să învăț la istorie. Știu că am istoria românilor, dar sincer as vrea sa stiu cam care este materia, cam ce trebuie să încep să citesc și de unde sa ma apuc sa ma pregătesc. Vreau sa am o pregătire din timp astfel încât să merg la sigur Și vreau sa stiu cu exactitate cat mai multe detalii care sa ma poata ajuta sa ajung acolo unde imi doresc.

Va mulțumesc mult pentru atenție!

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Totul e sa crezi in motto-ul politiei:
nu-i batuta ca la noi big grin
restul vine de la sine big grinbig grin

| C4rm3nita a răspuns:

1. Trebuie sa te incadrezi in timpul lor de 3 min si 20 sec, dar mai sunt si alte probe sportive cum ar fi ridicarea de greutati de vreo 10 kg
2. Sunt probe medicale in primul rand, psihologice, eliminatorii ( contravizita medicala si probele sportive), probe scrise la limba romana, istorie si limba straina pentru care optezi.
Proba la istorie va fi grila
3. La fiecare specializare sunt probe diferite si se pot suprapune datele examenelor
4. Materia la istorie din care trebuie sa inveti o gasesti in manualul de clasa a 12 a si temele difera de la un examen la altul, intra aici si vezi un model https://www.academiadepolitie.ro/......iecte.html