| madalina11maria a întrebat:

Buna, as dori sa aflu de ce este nevoie pentru a face voluntariat intr-un laborator de analize medicale, odata ce am terminat facultatea de biologie si master-ul de biologie medicala. Sunt interesata pentru orasul Bacau. Multumesc!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se practica voluntariatul in materie de analize de laborator! In schimb, daca esti absolventa fara experienta, poti cauta un stagiu de practica conform Legii 335 din 10 decembrie 2013 privind efectuarea stagiului pentru absolventii de invatamant superior (publicat in Monitorul Oficial nr.776 din 12 decembrie 2013). Angajatorii sunt stimulati sa incheie contracte de stagiu( primesc lunar, de la bugetul asigurarilor pentru somaj, o suma egala cu de 1, 5 ori valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj( documenteaza-te din sursa : https://www.obbcssr.ro/stagiu_practic.html ).
Daca alegi sa lucrezi in sistemul de sanatate ai nevoie, ca biolog, de o autorizatie de libera practica ---vezi informatia pe website-ul OBBCSSR : https://www.obbcssr.ro/autorizatie.html