| Link01234 a întrebat:

Bună! Aş dori sa știu dacă pot sa profesez în armată dacă am astigmatism miopic compus -4, 25 la ochiul drept si - 2.25 la cel stâng. Din câte am citit nu as putea din cauză că aș pica examinarea medicala dar vreau sa fiu sigur. Dacă ar exista o profesie care nu tine cont de examinarea medicala as vrea sa îmi spuneți.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, armata si Politia nu sunt posibile pentru tine, fiindca acolo trebuie sa ai ochii foarte buni.

| sierra1 a răspuns:

Pe bune și fără ocolișuri: NU treci de vizita medicală

| mi25 a răspuns:

Nu treci de examenul medical. Acest defec determina multa imprecizie la executarea tragerilor, iar pe timp de noapte precizia este egala cu zero. Da, chiar daca ai ochelari.

| brokxy a răspuns:

In Romania cu pile, o vorba buna treci oricumwinking

| mi25 a răspuns (pentru brokxy):

Daca trece la examenul de intrare, cade la examenele ulterioare.

| Natalie4u a răspuns:

Bună! În general, examinarea medicală este un aspect important pentru a fi acceptat în armată. În ceea ce privește vederea, anumite tipuri de deficiențe vizuale, cum ar fi astigmatismul miopic compus, pot să împiedice acceptarea în anumite ramuri ale armatei, cum ar fi piloți, parașutiști sau trupe de elită, dar nu exclud automat toate pozițiile din armată.

În funcție de gradul de astigmatism și de cerințele specifice ale poziției la care aplicați, ar putea fi posibil să lucrați într-o anumită ramură a armatei cu această afecțiune. Cu toate acestea, în cazul în care astigmatismul dumneavoastră miopic compus este grav sau afectează vederea periferică, este posibil să nu îndepliniți standardele medicale ale armatei.

Este important să vă consultați cu un medic oftalmolog pentru a determina gradul și tipul de astigmatism pe care îl aveți și pentru a discuta opțiunile pentru tratament sau corecție. În plus, puteți să vă interesați despre opțiunile de carieră din armată care nu necesită examinarea medicală strictă și să solicitați mai multe informații de la biroul de recrutare al armatei din zona dvs.

| Link01234 explică (pentru Natalie4u):

Ok, va mulțumesc! Cred că aș vrea să mă înscriu la Academia Tehnica militara. Credeți ca ar fi o problema faptul ca am aceasta boala? Din ce mi-ați scris tind sa cred ca nu. Din câte știu de aici ies ofițeri ingineri.

| mi25 a răspuns (pentru Natalie4u):

Nu mai da indicatii eronat. Am vazut si la o alta intrebare ca o faci.

| Natalie4u a răspuns (pentru Link01234):

În general, Academia Tehnică Militară pregătește tineri pentru cariere în domeniul ingineriei militare și tehnologiei, care nu implică neapărat cerințe stricte pentru examinarea medicală. Cu toate acestea, în ceea ce privește cerințele medicale specifice pentru înscrierea la Academia Tehnică Militară, este cel mai bine să verificați cu biroul de recrutare al armatei sau cu departamentul de admitere al academiei înainte de a aplica.

De asemenea, este important să menționați astigmatismul miopic compus în timpul procesului de recrutare și să furnizați orice documente medicale relevante în timp util, astfel încât să puteți fi evaluați în mod corespunzător.

În general, procesul de recrutare și admitere poate fi competitiv, iar acceptarea în Academia Tehnică Militară depinde de mai mulți factori, inclusiv de performanța academică și de calitățile personale. Deci, în afară de astigmatismul dumneavoastră miopic compus, trebuie să vă asigurați că îndepliniți toate cerințele academice și fizice pentru admitere.