| s511 a întrebat:

as dori sa stiu in ce consta facultatea de medicina. ce pasi trebuie urmati? practica? rezidentiat? si ce specializari sunt?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ca sa intrii trebuie sa inveti biologia de a11-a si chimia organica de clasele 10-11. Apoi dai un examen si daca iei nota mare intrii la buget, daca nu, pici la taxa si trebuie sa platesti facultatea in acel an(6000 lei). Daca in anul urmator inveti bine si ai medie mare treci la buget-sau invers daca nu inveti. Facultatea dureaza 6 ani, timp in care primii 2 ani vei face teorie(anatomie, fiziologie, biochimie, biofizica, sport)apoi din anul 3 vei face atat teorie cat si practica in spital.
Dupa ce s-a terminat anul 6 vei da un examen de rezidentiat.In functie de ce nota ei iti vei putea alege specializarea(cei cu note mai au prioritate). Rezidentiatul dureaza 3 ani pentru medicina de familie, 7 pentru chirurgie si 5 pentru restul specializarilor. Dupa ce termini vei mai da un alt examen si daca il vei lua vei deveni medic specialist pe cea specialitate. Dupa vreo 5 ani de experienta,daca vrei ca nu e obligatoriu, mai poti invata in plus si mai ai alt examen prin care devii medic primar.

Specializari sunt multe, cel mai bine le vei vedea in facultate:
medicina de familie
ortopedie
neonatologie
chirurgie de toate tipurile
neurologie
cardiologie
interne
gastroenterologie
ginecologie
terapie intensiva
urgente
pneumofiziologie
cardiologie
oncologie
dermato-venerologie
oftalmologie
pediatrie
geriatrie
imagistica
alergologie
endocrinologie
nefrologie
infectioase
hematologie
reumatologie

Mai pe scurt, dupe ce termini facultatea de medicina generala poti deveni orice in afara de stomatolog, farmatist sau asistent

| s511 explică (pentru AdelinaC):

Multumesc frumos! mai am o rugaminte. As dori sa aflu niste detalii in legatura cu medicina de familie. Unde fac rezidentiatul, in ce consta si daca dupa ce il termin mai dau examen. De asemenea as mai dori sa stiu un medic de familie incepator ce salariu are, unde isi gaseste pacientii si daca se angajeaza undeva sau isi deschide singur cabinet.multumesc frumos!