| FetitSa a întrebat:

Buna happy as vrea sa dau la profil mate info big grin sunt din iasi. la ce ar trebui sa ma astept? e chiar atat de greu? funda celor mai bune raspunsuri( voturi)

Răspuns Câştigător
| nikywillrock a răspuns:

Da,daca vrei sa faci M1 in general toti liceeni au o problema cu matematica, nu te astepta la medii mai mari de 8 (eu am avut 7 in a 10-a, si by the way trec in a 11-a si tot din Iasi sunt big grin)
P.S. Daca esti fata constiincioasa de la inceput,si iti inveti in timp toate formulele,si intr-adevar iti place matematica, atunci te sfatuiesc sa mergi pe un profil real)
Iar daca vrei intensiv info, in a 11-a o sa faci 7 ore de info pe saptamana iar a 10-a doar 4.
PPS! A noua va fi foarte grea indiferent de profilul pe care il alegi,deoarece va fi o perioada de acomodare, si in principiu pentru ca majoritatea profilor sunt mai rai ca de obicei (te baga in sperieti anumea ca sa stii de frica,tu totusi nu ii lua in seama, si incearca sa faci o impresie buna de la inceput nu ca mine), si nu vei avea nu stiu ce medie...sunt la Grigore Moisil si am avut in a 9-a ceva gen 9, 23, iar in a 10-a 9, 55 (si anul asta chiar nu am invatat deloc, comparativ cu a 9-a).
Poate ce ti-am spus eu nu are absolut nici o legatura cu intrebarea ta, ci doar o parte, sper totusi ca detaliile te-au ajutat sa iti faci o idee de la ce sa te astepti big grin.

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt la profil mate-info in Bucuresti, trec a12-a,dar matematica este aceeasi in toata tara asa ca pot sa-ti raspundhappy
Mie mi s-a parut mult mai usor la liceu decat in scoala generala, am tot M1 si nu mi se pare greu pentru ca totul e logic, nu trebuie sa tocesti pagini intregi ca cei de la filologie.
La ce sa te astepti? La 5-6 ore de mate pe saptamana si vreo 5-7 de info, 2-3 de romana si 1-2 de limbi straine, 2 ore(in clasa a9-a si a10-a)de sport si 1 in a11-a si (cred) a12-a,etc restul materiilor sunt de umplutura si nu sunt importante.De mentionat este ca desen si muzica nu vei face decat in primii 2 ani de liceu.
Bacul il vei da la mate,romana,competente pe calculator, la romana si engleza si vei avea o proba la alegere intre bio,chimie, fizica si info.
Matematica nu este grea, ai cateva formule la inceput si cu ele jonglezi...asa cum a spus si cea de dinaintea mea in clasa a 9-a e greu la mate si info pentru ca materia este cu totul noua fata de cea din generala si e posibil sa ti se para greu, dar dupa ce ai o baza, totul se simplifica.Informatica vezi ca nu inseamna ca o sa stai pe calculator sa te joci,ci inseamna tot un fel de mate,adica vei face programe care sa iti ruleze probleme de mate, lucru care mie mi se pare super usor.
Ai face o alegere buna sa te duci la mate-info, in legatura cu mediile...acum depinde...cunosc persoane care au note mici, dar si care au note mari.Eu personal am avut 9 la mate si 10 la info in a9-a si dupa numai 10 la toate pentru ca mi-a placut si am invatat.

Daca tu crezi ca nu ti s-ar potrivi sa inveti la mate,info,chimie si fizica,da la filologie unde vei invata engleza,franceza, latica si romana foarte mult(materii care mie mi se par foarte grele, dar daca tie iti plac o sa ti se para usor)si mate vei face doar in a9-a si a10-a.

Mult succes in orice ai alege si daca mai ai vreo intrebare, da-mi un mesaj si iti raspund.