| Hopeise a întrebat:

As vrea sa ma mut in alta tara si sa imi fac propria mea firma.Eu as putea cere bani de la statul de acolo fara sa ii mai dau?

2 răspunsuri:
| Raniaa a răspuns:

Nu. Depinde în primul rând de țară unde vrei să mergi, dar mă îndoiesc că există vreun stat atât de darnic.

| Sandor12921 a răspuns:

Depinde ce afacere vrei sa deschizi si daca este eligibila cu unele programuri de star-up din acea tara. Eu am o firma de transport marfa, in tara dar cu curse externe, la care am inceput tot asa, prin finantare de la start-up-uri, unde am primit o suma nerambursabila pentru a cumpara 2 camioane sh. Acum firma mea detine 13 camioane, toate astea in Romania. Am vrut sa merg si in afara cu o firma de transport persoane, gen, dintr-un oras in altul, dar mi-am dat seama ca daca imvestesc in firma actuala banii respectivi e mai bine. Iti recomand sa deschizi firma in tara, deoarece mediul de afaceri din Ro nu e asa de dezvoltat si ai mai mult de profitat. Pentru a accesa fonduri nerambursabile, urmareste programe ca Start-up nation, sau de Start-up in general, nu stii de unde pot aprea oportunitati.