| Hopeise a întrebat:

Aș vrea să mă transfer la Miron Costin Iași din sem. 2 clasa a 9-a pe științe ale naturii dar îmi este foarte frică de diferențele care trebuie date. Diferențele sunt grele sau sunt teste grilă și la ce dau mai exact diferențe dacă mă transfer pe acest profil? + DAU FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| Ciclovan_Darian_1994 a răspuns:

Salut, diferentele sunt mai mult o formalitate.Fiecare liceu are interesul de a-si aduce noi elevi, insa nu-i poate aproba chiar pe toti.Cat despre materii, la SN sigur se cere mate+limba materna, si in cateva cazuri la arte plastice(caz exceptional).La SN conteaza foarte mult biologia, chimia si fizica, daca nu ai inclinatie spre acestea sau abilitatea de a invata cat de cat dezvoltata, nu iti recomand sa schimbi profilul.Nu te speria de diferente totusi, vei vedea ca ce te asteapta in liceu e mult mai greu.Mult noroc!