| Foxie2 a întrebat:

Buna,
As vrea sa stiu ce sanse am sa devin biolog marin.
Cateva exemple de facultati si ce trebuie sa faci ca sa ajungi acolo?
Ar trebui sa coste o avere o astfel de facultate in strainatate, poti intra si cu bursa sau ceva? (stiu ca deja visez prea mult), dar o facultate in Romania?
Alte sfaturi si informatii sunt binevenite
Pe net nu am gasit suficiente informatii, poate ma puteti ajuta voi cumva.
Multumesc anticipat
ps: sunt clasa a9-a

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Poti sa faci Facultatea de Biologie.Cred ca pentru strainatate sunt niste conditii: medii mari la liceu, medie de peste 8 la bacalaureat, implicare in diverse proiecte. Uite un interviu cu un biolog marin.
http://ecosis.ro/de-vorba-cu-razvan-popescu-biolog-marin-6057.html
Insa trebuie sa stii ca este o meserie periculoasa.