| charlotterusse a întrebat:

As vrea sa stiu daca as urma Facultatea de Drept. exista posibilitati sa pot lucra in strainatate? Daca da, ce ramuri ale dreptului sunt recunoscute? Imi dau seama ca probabil dreptul penal sau civil nu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In tarile UE sunt recunoscute diplomele romanesti doar ca la drept este o situatie aparte. Pentru a putea lucra in alta tara este nevoie sa cunosti legislatia acelei tari si in Romania nu se studiaza legislatiile altor tari.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, trebuie să faci niște specializări pe legislația lor.
Mult succes!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca fiecare tara are legislatii diferite in privinta legiilor, unele se asimileaza cu cele europene dar cel mai bine inveti in tara unde vrei sa muncesti.

| charlotterusse explică (pentru mgtow):

Asta stiu, normal ca fiecare tara are legislatie proprie. Dar de exemplu exista la master drept international, dreptul afacerilor, drept european. nici acestea nu sunt recunoscute?

| mgtow a răspuns (pentru charlotterusse):

Alea trebuie sa fie bune.