| Danel344 a întrebat:

Buna, as vrea sa știu dacă la rezidențiat (medicina) pot sa aleg alt oras, de exemplu dau examenul la Constanta, dar as vrea sa fac anii de rezidențiat la Tulcea, se poate?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de media cu care termini si de ce locuri sunt disponibile in acel oras.
Momentan focuseaza-te sa intri la medicina, si vezi tu peste 6 ani cand o termini, unde sunt locuri de rezidentiat si daca vei fii repartizat obligatoriu ori o sa ai ocazia sa alegi.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da. La mine la facultate au fost cred peste 1000 de candidați la rezidențiat anul asta și mi-e greu sa cred ca toți vor rămâne in București.
Poți opta și pentru alt oraș.

| Danel344 explică (pentru Nirvanaaa):

Sau dupa ce faci rezidențiatul poți sa te întorci in orașul tău?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Danel344):

Dacă găsești un post liber pe specialitatea ta, da, te poți intoarce.

| Eireann a răspuns:

Da, trebuie sa alegi o specialitate pentru care sunt locuri de rezidentiat in spitalul unde doresti si sa iei punctaj mare sa prinzi post.