| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa știu și eu care sunt condițiile pe care o fata trebuie sa le îndeplinească pentru a ajunge model ( ma refer la tot, greutate, înălțime, vârsta etc.) și care sunt pașii pe care trebuie sa ii parcurgă? Și greutatea ideală pentru un model care este?( nu ma refer la cele plus size). Am auzit ca e nevoie de un portofoliu... ce fel de poze trebuie sa conțină? Am încercat sa aflu informații dar nu am găsit răspunsuri exacte. Dacă cineva poate sa îmi spună dacă știe niște agenții de modelling? Va mulțumesc.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Conditii eliminatorii:
Fete: peste 13 ani si peste 1, 70m
Baieti: peste 16 ani si peste 1, 82m
https://mra.ro/models/become-a-model

Dar am citit si pe alte siteuri, ca sunt agentii care nu accepta fetele sub inaltimea de 1.72m
Deci, depinde de agentia de modele.
Greutatea ideala este cu 15-20 kg sub inaltimea ta.
De exemplu, daca ai 1.72 m greutatea ta trebuie sa fie intre 54-57 kg.
Modele "plus size" sunt selectate doar pentru reclama la produsele comerciale, direct de catre magazinele respective.