| Manuela567 a întrebat:

Aș vrea să urmez facultatea de resurse umane. Ce as vrea eu sa știu este ce poti ieși mai exact de aici și dacă îți poate garanta un loc bun de muncă după terminarea acesteia. Cât mai multe detalii, mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat!
In ce privesc "resursele umane" sau HR (Human resurses), chiar va fi dificil sa-ti gasesti de munca, deoarece firmele mici nu au nevoie de HR, doar firmele mari si foarte mari si acolo la 1000-2000 oameni, sunt doar 1-2 HR.
Locurile de munca disponibile, apar cand ies HR vechi la pensie sau ocazional cand se muta. Cum nu apar asemena posturi in fiecare an, este evident ca sansele sunt foarte mici sa prinzi un post.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio facultate nu îți granteaza un loc de munca. Tine doar de tine cât de bun ești în domeniu ca să îți găsești de munca

| sierra1 a răspuns:

"este ce poti ieși... dacă îți poate garanta un loc bun de muncă după terminarea acesteia"

cam restrictivă specializare ți-ai ales (sau ai de gând) Mai bine alta, să ai de unde alege eventuale joburi. Garanție de job? Nici vorbă!

| Lostlyric a răspuns:

Eu cred ca nici o facultate nu iti garanteaza un loc bun de munca, ci capacitatea ta de a invata si profesa. O diploma, cum spune poporul, doar iti deschide o usa spre recurtari, dar cam atat.
Daca mergi pe partea de HR, orice firma si firmulita are nevoie de asa ceva. Incepand de la inspector de resurse umane si terminand cu specialisti in HR.
Again, depinde de pregatirea si pasiunea ta, mai mult decat facultatea pe care o faci.
Intrebare: unde iti faci "Facultatea de Resurse Umane"? E, de fapt, Facultatea de Sociologie, pe ramura cu Resurse Umane.

| TatianaIstrate a răspuns:

Mi se pare interesant ca domeniul HR s-a schimbat destul de mult in ultimii ani si aici e un articol in care vezi ce poti face dupa incheierea studiilor. Nice, nu? --> https://www.wearehr.ro/......era-in-hr/