| Elinia132 a întrebat:

Bună, as vrea sa urmez liceul militar din Alba Iulia si poate ca, într-un fel si părinții mei vor asta, însă vreau sa stiu cum este, cat de greu sau usor va fi si mai multe informatii. Si vreau foarte mult să stiu ce facultăți poți urmă dupa acest lucru, eu mi-aș dori cu totul o facultate diferită, unii spun că poți da la orice facultate chiar dacă este legata de medicină, actorie si toate celelaltele, este adevarat sau nu?

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Liceul militar are internat... NU poti sa faci naveta, chiar daca esti din acelasi oras
liceul militar trateaza... COPIII, ca pe soldati, dupa ce intrii, se, semneaza si practic tu si parintii tai renuntati la drepturile tale civile de copil si devii militar
o sa inveti lucruri pe care restul copiilor (PANA IMPLINESTI 18 ANI ESTI UN COPIL, DIN **TOATE** PUNCTELE DE VEDERE) nu numai ca nu le invata, dar au oroare, cum ar fi
disciplina ABSOLUTA
tras cu toate armele personal posibile
supunere ABSOLUTA, asta e primul obiectiv cand e vorba de armata, ORICE ARMATA, tot restul sunt absolut secundare... si... sadicul din mine spera ca nu ma crezi si o sa aflii pe pielea ta

intr-adevar cand termini poti sa dai la orice facultate, toti aplauda un om (cand termini o sa ai 18 ani, nu o sa mai fi copil, ci "om") de nadejde
dar
de asemenea
NU o sa poti sa pleci din tara decat, ca salahor fruntas, ai terminat liceul militar = (CAT SE POATE DE EGAL) esti omul statului Roman, deci, daca vrei orice functie cat de cat, INCLUSIV POLITIST, in afara tarii...

NIMENI NU O SA AIBA INCREDERE IN TINE!

etc... eu am o problema dura cu autoritatea, asa ca vad o tona de argumente pe care majoritatea nu le vad, oricat ar fi de adevarate, asa ca daca nu te-am convins, iti doresc success!

| debarasator63 a răspuns:

Daca doresti sa faci un liceu militar se presupune ca iti doresti sa urmezi o cariera militara/politie, altfel poti urma un liceu normal. daca nu doresti o cariera militara iti recomand sa urmezi un liceu normal.