| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
As vrea sa va rog daca puteti sa-mi spuneti in ce consta munca unui contabil primar? nu am studii economice ci in alt domeniu insa va rog daca puteti sa imi spuneti cam ce trebuie sa stiu pentru a ma ocupa de contabilitatea primara, am ceva cunostinte in domeniu, am citit diverse cursuri de pe internet dar nu am lucrat in acest domeniu asa ca tot ce stiu e la nivel de teorie si atat cat se poate invata din carti, eventual daca puteti sa-mi spuneti care sunt atributiile unui contabil primar si cam ce trebuie sa stie un contabil primar, eventual un curs in domeniu daca este suficient.

Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| kaloma a răspuns:

Experienta de poate califica mai mult decat cursurile. poti face un curs atata timp cat exista si o parte practica acolo.contabilitate primara inseamna pentru unii facturare, nir, chitante iar pentru altii toate procesele pana la inchiderea de luna

| vasile09 a răspuns (pentru kaloma):

Mersi mult de raspuns, cu partea de facturare cred ca ma pot descurca, am mai lucrat intr-un departament de aprovizionare si am avut de-a face cu avize, facturi, chitante, ...insa daca e mai mult trebuie sa invat si nu stiu daca au rabdare cu mine cei de acolo.

| vasile09 a răspuns (pentru kaloma):

Postul e de contabil evidenta primara, contabilitate de gestiune,. sper sa fie pentru inceput doar partea de facturare