| RoxyRoxana99 a întrebat:

Ca sa ma angajez la un centru de transfuzie de sânge, ce studii trebuie sa am? Se poate angaja și cu facultate de 3 ani pe Laborator Clinic? Ce salarii sunt în domeniul transfuziilor și dacă e ușoară aceasta meserie? Chiar și ca asistent de laborator, nu neapărat medic...

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Studiile de scurta durata (3 ani) pe laborator clinic pregatesc asistente, nu medici. Deci daca vei face un astfel de colegiu (sau postliceala) te poti angaja ca asistent medical, cu conditia sa fie posturi libere (nu prea sunt). Salariile nu sunt mari, ca debutant vei avea cam 1200 de lei net. Munca nu e usoara, ba chiar foarte grea si destul de periculoasa. Nu exista meserii usoare in domeniul medical.

| Bianka26 a răspuns:

Pentru a te angaja la un centru de transfuzie de sange trebuie sa ai ca studii superioare o scoala postliceala.Te poti angaja si cu facultatea de 3 ani pe Laborator Clinic, dar meseria asta nu e chiar asa usoara si e foarte riscanta. De exemplu, trebuie sa stii toate grupele de sange si cum sa verifici grupa de sange a unui pacient, deci tu vrei sa fii asistent medical in categoria transfuzii de sange. Adica tu doar le vei administra pacientilor sangele necesar grupei lor. La inceput vei avea in jur de 1200 lei net, iar pe parcurs, salariul poate creste, dar nu foarte mult. In cativa ani, daca vrei si ai cunostiintele necesare, poti deveni medic, dar asta se intampla mai rar, adica iti trebuie si Masteratul.